Dôvera spustila veľký skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, testy pošle 40-tisíc poistencom


			Dôvera spustila veľký skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, testy pošle 40-tisíc poistencom
25.11.2020 Produkty

Napriek pretrvávajúcej pandémii covid-19 sa zdravotná poisťovňa Dôvera rozhodla venovať zvýšenú pozornosť rakovine hrubého čreva a konečníka.

V týchto dňoch odosiela testy na skryté krvácanie prvým piatim tisícom svojich poistencov, ktorí sú najviac ohrození týmto ochorením. Spolu ich v priebehu niekoľkých mesiacov rozošle až 40-tisíc.

Nadväzuje tým na pilotný skríning z roku 2019, do ktorého sa vtedy zapojili všetky tri zdravotné poisťovne. V tomto roku v ňom pokračuje len Dôvera.

Napriek pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii sme sa rozhodli dlhšie so skríningom nečakať. Veľmi nám záleží na životoch našich poistencov, rakovina si oddychový čas neberie. Zanedbaná prevencia zvyšuje riziko zbytočných úmrtí v najbližších rokoch,“ vysvetlil Marián Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.  

Rakovina hrubého čreva a konečníka je ochorenie, ktoré, keď sa odhalí v skorom štádiu, je plne vyliečiteľné aj bez chemoterapie a rádioterapie. Napriek tomu je medzi nádorovými ochoreniami v súčasnosti na druhom mieste úmrtnosti u mužov a na treťom mieste u žien.

„Od roku 2015 sa za 5 rokov počet pacientov s touto diagnózou zvýšil až o polovicu. Za rok 2020 sú predbežné čísla o niečo nižšie, nemyslíme si však, že by počet chorých klesol, naopak, pripisujeme to pandémii a s ňou súvisiacemu poklesu preventívnych prehliadok,“ zdôraznil Faktor.

Dôvera preto oslovuje poistencov vo veku od 50 do 74 rokov, ktorí patria medzi najviac ohrozených týmto ochorením. Zo všetkých pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tvoria až 74 percent. V obálke nájdu testovaciu súpravu a návod na jej použitie a tiež pozvánku na návštevu všeobecného lekára. Pacient si doma odoberie vzorku stolice, odnesie ju k lekárovi a on ju vyhodnotí.

Vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre ľudí od 50. roku života. Účasť na preventívnych prehliadkach je však nízka, absolvuje ju menej ako tretina ľudí, ktorých sa týka. Preto Dôvera na ňu pozýva poistencov aj týmto spôsobom.

Len v minulom roku malo pozitívny test na prítomnosť krvi v stolici približne 4500 poistencov, ktorým lekár následne odporúčal kolonoskopické vyšetrenie u gastroenterológa, aby sa zistila presná príčina krvácania. U 119 poistencov sa podarilo zachytiť včasné štádia či už rakoviny alebo adenómových polypov, ktoré sa dali kolonoskopicky ambulantne odstrániť.

Informáciu o prebiehajúcom skríningu s ďalšími podrobnosťami a žiadosťou o súčinnosť Dôvera odoslala praktickým lekárom aj gastroenterológom. „Odoslaním obálok sa náš skríning nekončí, o týždeň osloveným poistencom pošleme pripomienku vo forme SMS. Neskôr budeme kontaktovať tých, ktorí nereagovali na list ani na prvú SMS,“ dodáva Marián Faktor.

Cieľom tejto aktivity je dosiahnuť aspoň 50-percentnú účasť poistencov z ohrozenej skupiny na skríningu kolorektálneho karcinómu, pretože len tak je šanca, že počet nových prípadov začne objektívne klesať.

Zdroj: Dôvera

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články