Česi si upísali v našich najväčších firmách vyše miliardy eur


			Česi si upísali v našich najväčších firmách vyše miliardy eur
9.10.2019 Produkty

Takmer 1,15 miliardy eur. Taká je aktuálna hodnota českého kapitálu upísaného v základnom imaní dvadsiatky najväčších slovenských firiem, v ktorých Česi vlastnia viac ako 50 percentný podiel.

Najviac majú pritom českí podnikatelia zainvestované v Poštovej banke, a.s. (366 miliónov eur), v mobilnom operátorovi O2 Slovakia, s.r.o. (103 miliónov eur), ale aj v podniku Duslo, a.s. (102 miliónov eur). Zistenie priniesla poradenská spoločnosť Bisnode, jednotka v poskytovaní dát ekonomických informácií.

Posledná detailná analýza ukazuje, že českí podnikatelia do základného kapitálu dvadsiatky najväčších slovenských firiem investovali dovedna 1 147 906 951 miliardy eur.

„Je logické, že Česi investujú práve do slovenských firiem. Mnohé z nich vznikali ešte za spoločného štátu a podnikaniu pomáha aj takmer nulová jazyková bariéra," tvrdí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Vysvetľuje tým, prečo je expanzia na slovenský trh a samotné podnikanie Čechov jednoduchšie, ako pre podnikateľov z iných krajín. „Dôležitú úlohu samozrejme zohráva aj atraktivita hospodárskeho prostredia, či potenciál rastu podnikania,“ dopĺňa Petra Štěpánová.

Počet zahraničných vlastníkov slovenských firiem sa každým rokom zvyšuje a Česi pritom dlhodobo vedú priečku top majiteľov zo zahraničia. Aktuálne u nás ovládajú viac ako 11 tisíc podnikov a trendy z polovice roka naznačujú, že ich záujem nepoľavuje.

„Česi od začiatku tohto roka výrazne zvyšujú náskok v počte firiem, ktoré na Slovensku ovládajú. Len za prvých päť mesiacov tohto roka u nás vzniklo 856 nových firiem s českým vlastníkom v pozadí a išlo o viac než 8 percentný nárast v porovnaní s rokom 2018,“ dodáva Petra Štěpánová.

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články