Otrasy globálneho finančného systému a ich dopad na rozvíjajúce sa trhy


			Otrasy globálneho finančného systému a ich dopad na rozvíjajúce sa trhy
3.4.2023 Poistný trh

Globálny finančný systém je v súčasnosti spochybňovaný. Podľa analýzy Allianz Trade k tomu prispeli narušenia dodávateľských reťazcov, rastúce geopolitické napätie aj nedávne zlyhania významných bánk.

Rastúca fragmentácia a geopolitické napätie spochybňujú globalizáciu práve v čase, keď je medzinárodná koordinácia najviac potrebná.

Nedávne krachy troch veľkých amerických bánk a spojenie UBS a Credit Suisse opäť traumatizovali finančný sektor vo vyspelých ekonomikách a naznačujú ďalšie výkyvy, ktoré budú mať pravdepodobne mimoriadne ekonomické dôsledky pre mnohé rozvíjajúce sa trhové ekonomiky,“ vysvetľuje Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.

Otrasy súčasného globálneho finančného systému podnietila aj energetická kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine a následnými sankciami. Zmrazenie ruských devízových rezerv v držbe iných centrálnych bánk vyvolalo vo viacerých významných rozvojových krajinách obavy z dominancie amerického finančného systému a miery prepojenia globálneho menového režimu so zahraničnou politikou USA.


Mohlo by vás zaujímať: Sporitelia dostávajú výpisy, tento rok je pre 2. pilier rokom zmien


Podľa nedávnej analýzy Allianz Trade sa preto mnohé rozvíjajúce sa trhy snažia dosiahnuť väčšiu menovú suverenitu a menšiu závislosť od zahraničného kapitálu prostredníctvom väčšej regionálnej integrácie obchodu a financií.

Vzhľadom na obmedzený rozvoj miestneho kapitálového trhu a vysokú závislosť od zahraničných pôžičiek sú krajiny obvykle veľmi zraniteľné voči podmienkam financovania vo vyspelých ekonomikách. Napríklad počas cyklov sprísňovania podmienok majú centrálne banky len malý manévrovací priestor, aby neohrozili stabilitu výmenného kurzu,“ vysvetľuje Peter Mucina.

Niektoré krajiny sa tiež snažia znížiť svoju závislosť od menového systému a infraštruktúry finančných trhov, ktorým dominujú USA. Keďže viaceré americké banky obmedzili svoje korešpondenčné siete a služby, množstvo rozvojových krajín zostalo bez dostatočného prístupu do globálneho finančného systému.


Mohlo by vás zaujímať: Allianz je jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta


V dôsledku toho Čína zriadila vlastný veľkoobchodný platobný systém (CIPS), aby uľahčila cezhraničné zúčtovanie bez prístupu do globálneho finančného systému. Členské krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) navyše plánujú preskúmať možnosť vytvorenia vlastnej rezervnej meny, ako aj interoperabilných digitálnych mien centrálnych bánk. Tie by priamo prepájali digitálne meny v rámci spoločnej infraštruktúry.

Nezanedbateľným sprievodným javom finančného oddelenia je aj fragmentácia globálnych obchodných a politických vzťahov. Vznikajú nové inštitúcie, ako napríklad Šanghajská organizácia pre spoluprácu (SCO), zatiaľ čo zavedené fóra pre obchodné rokovania, ako napríklad WTO, strácajú na popularite v porovnaní s regionálnymi obchodnými dohodami.

Zdroj: Allianz Trade

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články