Celkovo sa vyjadrili menej optimisticky ako pred rokom. Najväčšie starosti im robí nadmerná regulácia, avšak obavy vyvoláva aj technologický vývoj a konkurencia.
Iba 39 percent z 95 opýtaných predsedov predstavenstva z 39 krajín vyjadrilo presvedčenie, že v najbližších troch rokoch zvýšia zisk (v roku 2016 to bolo 52 %). Nízke úrokové sadzby, tlak na náklady a oslabujúca konjunktúra zhoršili náladu v šéfovských tímoch poisťovní. V krátkodobom období, teda v najbližších 12 mesiacoch, sa počíta s rastúcimi výnosmi 35 % opýtaných osôb (2016: 38 %). Najväčšími optimistami sú vrcholní manažéri z USA a Číny.
Za najväčšiu brzdu rastu pokladá 67 % vrcholných manažérov nadmernú reguláciu. Na druhom mieste sa umiestnili zmeny v požiadavkách klientov (45 %), ktoré sú generované predovšetkým digitalizáciou. Ďalší technologický vývoj vnímalo ako problém 42 % opýtaných manažérov a 22 % z nich sa domnieva, že konkurencia podnikanie neoživí. Konkurenciu považujú okrem iného za prekážku vlastného rastu výnosov.
Väčšina vrcholných manažérov chce investovať do digitalizácie a technológií vo svojom podniku. 67 % z nich uznáva, že kreativita a inovácia sú pre ich firmu veľmi dôležité a dostávajú sa tak s týmto postojom, a to pri porovnaní s ostatnými hráčmi vo finančnom sektore, na úplný vrchol. Obdobná situácia je u vzťahu človek a stroj: Väčšina opýtaných predsedov predstavenstva (61 %) by rada vo svojom podniku vyskúšala výhody robotických spolupracovníkov a umelej inteligencie.
Foto: © Can Stock Photo / outsiderzone
Komentáre
Pridať komentár