Zrušenie olympiády v Tokiu? Poisťovne budú čeliť vysokým stratám


			Zrušenie olympiády v Tokiu? Poisťovne budú čeliť vysokým stratám
23.3.2020 Zahraničie

Zvyšujúci sa počet koronavírusom nakazených osôb, a to nielen v Japonsku, ohrozuje konanie Letných olympijských hier 2020 v Tokiu.

Súčasne to znamená hrozbu pre poisťovateľov, ktorí by tak boli vystavení masívnym stratám, ak dôjde na zrušenie konania tejto športovej superakcie. 

Japonská vláda už do udalosti investovala viac ako 12 miliárd USD, aby mohla privítať a hostiť najlepších športovcov sveta. Predtým plati termín ich zahájenia 24. júl 2020, avšak podľa posledných informácií sa však budú konať najneskôr v lete 2021 rovnako ako paralympijské hry, ktoré sú na programe tradične v dejisku OH po ich skončení.

Čo k tomu prispelo? Počas epidémie narástol počet infikovaných koronavírusy na japonských ostrovoch na niekoľko stoviek. To prinútilo Dicka Pounda, člena Medzinárodného olympijského výboru (IOC) k úvahách o posunutí štartu hier či dokonca rovno zrušenie celej akcie. 

„Domnievam sa, že čoskoro nastane chvíľa, kedy sa budú ľudia pýtať: máme všetko naozaj dostatočne pod kontrolou natoľko, že môžeme presvedčivo a s istotou rozhodnúť o konaní či nekonaní OH v Tokiu 2020?“ vyjadril sa Pound pre Associated Press. 

Správa Reuters odhalila, že Medzinárodný olympijský výbor uzatvára pre každú letnú olympiádu tradične poistné krytie s poistnou sumou asi 800 miliónov USD. Odborníci z Alli MacLean patriacej k spoločnosti Allianz potvrdzujú, že „väčšina usporiadateľov veľkých udalostí si tiež kupuje krytie pre prípadné zrušenie akcie pandemickou chorobou". 

Uvedená suma krytia však nezahŕňa nakúpené poistné krytia od vysielacích staníc a mediálnych domov, sponzorov, predajcov suvenírov a podnikov v cestovnom ruchu a pohostinstvá. Podľa Reuters odhadujú analytici a finanční experti spoločnosti Jefferies poistené náklady na tokijskú olympiádu na 2 miliardy USD – vrátane televíznych práv a sponzoringu, plus ešte 600 miliónov USD na ubytovacie a stravovacie služby.  

Medzitým poodhalil Torsten Jeworrek, člen predstavenstva Mníchovskej zaisťovne reportérom Reuters, že nemecká poisťovňa poistila olympiádu pre prípad zrušenia na sumu zodpovedajúcu stovkám miliónov eur, ale odmietol uviesť presnejšiu čiastku. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články