Východná Európa nedobehla v platobnej disciplíne západnú. Priemer najviac kazí Slovensko


			Východná Európa nedobehla v platobnej disciplíne západnú. Priemer najviac kazí Slovensko
13.5.2019 Zahraničie, Riziká

Firmy vo východnej Európe sú menej disciplinované pri úhradách faktúr než tie sídliace v západnej časti kontinentu. Renomé východoeurópskych krajín pritom najviac kazí Slovensko.

Odhalila to reprezentatívna štúdia „European Payment Practices 2018“ spoločnosti EOS KSI, venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

Slovenské firmy zaznamenali vlani najhoršie dáta za celú Európu – až 27 % platieb prichádzalo s omeškaním alebo vôbec. Platby boli problémové pri koncových, ako aj pri biznis zákazníkoch. Pred ním skončili také krajiny ako Grécko či Rumunsko (obe po 26 %). Najlepšie na tom bolo Dánsko s 15 % neskorých platieb či nedobytných pohľadávok.

Priemer neskoro uhradených faktúr, resp. úplne nevymožiteľných pohľadávok bol vlani vo východnej Európe 22 %, v západnej to bolo 19 %. „Neskoré platby, resp. fakt, že firmy sa nedočkajú úhrad vôbec, môžu spôsobiť vážne trhliny v podnikaní a výrazne nabúrať cash flow. Je preto potrebné zvážiť čo najefektívnejšie spôsoby ako sa brániť, pričom jednou z ciest je zveriť sa do rúk profesionálov v oblasti manažmentu a inkasa pohľadávok,“ zdôraznil Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.


Mohlo by vás zaujímať: Najväčšie obavy o prežitie majú bulharské a britské firmy


Čo sa týka porovnania s predošlým rokom, možno konštatovať, že firmy vo východnej Európe si polepšili výraznejšie. Zlá platobná disciplína klesla o 3 percentuálne body; z 25 % v roku 2017 na aktuálnych 22 %. Firmám v západnej Európe sa tiež podarilo medziročne znížiť percento neskorých, resp. neuhradených platieb: z 20 na 19 %.

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ sa uskutočnila na jar 2018 v 17 sledovaných európskych krajinách vrátane Slovenska. To bolo spolu s Poľskom, Českou republikou, Slovinskom, Chorvátskom, Maďarskom, Bulharskom, Rumunskom, Gréckom a Ruskom zaradené medzi východoeurópske krajiny.  Krajiny západnej Európy reprezentovali Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Veľká Británia, Belgicko, Švajčiarsko.


Mohlo by vás zaujímať: Pätina slovenských firiem očakáva rast aj na zahraničných trhoch


Neskoro zaplatené faktúry, resp. úplne nevymožiteľné pohľadávky medzi firmami v jednotlivých krajinách východnej Európy:

Tabulka_1Pozn.: V zátvorkách údaje za rok 2017.


Neskoro zaplatené faktúry, resp. úplne nevymožiteľné pohľadávky medzi firmami v jednotlivých krajinách západnej Európy:
Tabulka_2

Pozn.: V zátvorkách údaje za rok 2017.

Zdroj: EOS KSI

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS