V Rakúsku sú dieselové autá stále v kurze


			V Rakúsku sú dieselové autá stále v kurze
10.9.2019 Zahraničie

Rakúsko zostáva aj naďalej ešte dieselovú krajín. Zatiaľ čo v Nemecku pochopenie pre naftové vozidlá slabne, v Rakúsku uvažuje o odpredaji svojho dieselu alebo ho už opustilo len 5 % majiteľov (Nemecko: 30 %).

Avšak aj v Rakúsku dopyt po tomto pohonu postupne klesá. Pri kúpe auta by bol diesel prvou voľbou ešte pre 28 % motoristov (v Nemecku pre 14 %), 34 % by vsadilo na benzín. Každý štvrtý by skôr siahol po hybridnom vozidle alebo elektromobilu. Pritom v súčasnej dobe vlastní vozidlo s naftovým motorom 51 % privátnych automobilistov.

To sú hlavné závery reprezentatívne štúdie spoločnosti AutoScout24, najväčšej európskej on-line platformy na predaj a kúpu áut medzi Rakúšanmi. „Hoci téma opustenia naftového pohonu motoristov zaujíma čím ďalej tým viac, neodráža sa táto neistota v Rakúsku doteraz v cenách," poznamenal na okraj ankety Markus Dejmek, zemský manažér AutoScout24 v Rakúsku. „Ceny dieselových a benzínových áut v ponuke AutoScout24 sa vyvíjajú paralelne." 

Kým v lete 2017 uvádzali 2/3 (66%) respondentov, že myslia na škandál s falšovanými údajmi o splodinách alebo na zákazy spojené s dieselovými autami, teraz uvádza rovnaké starosti len 56 % opýtaných. Každý desiaty (presnejšie 11 %) sa aktuálne pýta, kde bude v budúcnosti vôbec možné ešte jazdiť „nafťák" (v lete 2017 to bolo 17 %). Každý piaty motorista (21 %) teraz premýšľa o každodennej použiteľnosti alternatívnych pohonov (2017: ešte 30 %). Tiež obavy o životné prostredie vplyvom prevádzky dieselov mierne klesli. Teraz si také starosti pripúšťa 17 % oslovených, zatiaľ čo ešte pred pol rokom to bolo 22 %. 

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS