Uvalenie sankcií na Rusko, pokles akcií a zmrazenie aktív bánk. Vojna na Ukrajine eskaluje


			Uvalenie sankcií na Rusko, pokles akcií a zmrazenie aktív bánk. Vojna na Ukrajine eskaluje

O vojenskom útoku na Ukrajinu informujú médiá na celom svete. Svet sa obáva následkov, ktoré tento konflikt môže mať, Európa ho ostro odsúdila a uvaľuje na Rusko prísne sankcie.  

Ruský prezident Vladimir Putin 24. februára v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následne vyhlásil v krajine vojnový stav a zaviedol stanné právo.

Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území. EÚ, USA, krajiny G7, Kanada či Švajčiarsko už v reakcii na tento útok avizovali, že na Kremeľ uvalia sankcie.  Pozrime sa na aktuálne správy v tejto oblasti. 

Sankcie voči Rusku zváži aj Rada Európy v Štrasburgu

Rada Európy (RE) 24. februára oznámila, že zváži uvalenie sankcií na Rusko za jeho útok na susednú Ukrajinu, uviedla agentúra AFP.  Stáli predstavitelia 47 členských štátov tejto medzivládnej organizácie so sídlom v Štrasburgu, medzi ktoré patrí Ukrajina aj Rusko, sa 25. februára stretnú, aby zvážili možné prijatie opatrení voči Kremľu, uviedla Rada. Sankcie budú mať následky najmä pre sektory energetiky, financií aj dopravy, ale aj vízovú politiku.  

Členské krajiny budú diskutovať konkrétne o možnom pozastavení ruského členstva, priblížila RE. To by mohlo v konečnom dôsledku viesť k jeho úplnému vylúčeniu, komentuje AFP. Rusko, ktoré je členom RE od roku 1996, už bolo v minulosti terčom sankcií tejto organizácie - po anexii Krymu v roku 2014. Ruskej delegácii v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PACE) bolo vtedy odobraté právo hlasovať. Rusko tieto práva opäť získalo v roku 2019.

Aj merický prezident Joe Biden na Twitteri oznámil, že skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta (G7) sa zhodla na „ničivých balíkoch sankcií“ voči Rusku. Skupina G7, do ktorej patria okrem Spojených štátov aj Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko a Taliansko, už predtým v spoločnom vyhlásení odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu s tým, že ide o vážne ohrozenie medzinárodného poriadku.

Akcie bánk v eurozóne výrazne klesli


Akcie bánk v eurozóne 24. februára klesli podľa správy agentúry Reuters po tom, čo ruské sily zaútočili na Ukrajinu a predstavitelia Európskej únie (EÚ) oznámili, že uvalia na Rusko nové sankcie. Správu priniesla agentúru TASR. Index bánk v eurozóne prežíva najhorší deň od krachu trhu po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 v marci 2020.

Talianske, rakúske a francúzske banky sa najviac angažovali v Rusku a už niekoľko týždňov sú v stave vysokej pohotovosti pre obavy, že vlády uvalia na krajinu sankcie. Index talianskych bánk klesol o viac ako 9 %. Najväčšie straty si pritom pripísala UniCredit, ktorej akcie sa prepadli o 11,4 %. Medzi ďalšie európske banky s významnou expozíciou voči Rusku patria rakúska Raiffeisen, francúzska Société Générale a ING z Holandska. Ich akcie sa vo štvrtok prepadli o 8 % až 20 %.

Británia zmrazí aktíva veľkých ruských bánk


Veľké ruské banky budú čeliť úplnému zmrazeniu aktív v Spojenom kráľovstve. Pred britskými poslancami to oznámil premiér Boris Johnson, informujú televízie BBC a Sky News. „Spojené kráľovstvo uvalí najväčší a najprísnejší balík ekonomických sankcií, aké Rusko kedy videlo", vyhlásil Boris Johnson.

Všetky veľké ruské banky budú podľa neho vylúčené z finančného systému ostrovného kráľovstva s tým, že na druhú najväčšiu ruskú banku VBT bude uvalené „úplné zmrazenie aktív". Podľa Sky News ide v prípade VBT o sumu v objeme 154 miliárd libier.

Boris Johnson ďalej uviedol, že suma, ktorú môžu mať Rusi na britských bankových účtoch, bude obmedzená, pričom zmrazenie aktív sa rozšíri na približne 100 ďalších ľudí - olichargov. Okrem toho bude mať letecká spoločnosť Aeroflot zakázané lietať do Spojeného kráľovstva.

EÚ Rusko od Swiftu pravdepodobne neostrihne

Európska únia s veľkou pravdepodobnosťou v súčasnej situácii neprijme kroky, ktoré by Rusko odstrihli od globálneho medzibankového platobného systému SWIFT, uviedli zdroje z EÚ. TASR o tom informovala na základe správy agentúry Reuters. Ministri zahraničných vecí z pobaltských štátov vyzvali na zablokovanie prístupu Ruska k systému SWIFT.

Ďalšie štáty však rovnaký postoj nezdieľajú. Upozorňujú, že aj keď by odstrihnutie Moskvy od SWIFT-u tvrdo zasiahlo ruské banky, zároveň by to výrazne znížilo európskym veriteľom možnosti dostať sa k svojim peniazom. Navyše, krajina už nejaký čas pracuje na vytvorení alternatívneho platobného systému .    

Zdroj: TASR, Reuters, AFP, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články