Turecko láka nemeckých turistov špeciálnym zdravotným poistením


			Turecko láka nemeckých turistov špeciálnym zdravotným poistením
5.8.2020 Zahraničie

Jednou z tém, ktorá hýbe verejným priestorom v rade európskych štátov,  je uvoľňovanie opatrení prijatých v súvislosti s koronakrízou a v rámci toho aj otváranie hraníc.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí napríklad zrušilo varovanie pred cestou do väčšiny členských štátov EÚ, ale nie pred cestou do Turecka. To chce teraz nemeckých turistov prilákať pomocou špeciálneho zdravotného poistenia.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí predĺžilo varovanie pred cestou do cca 160 krajín sveta do 31. augusta 2020. To síce neznamená žiadny konkrétny zákaz cesty, ale na druhej strane to značí, že v prípade ochorenia – medzi inými aj COVID-19 – neponesú poisťovatelia prevádzkujúci zdravotné poistenie pre zahraničie žiadne náklady. Aby Turecko napriek tomu prilákalo nemeckých turistov, ponúka od 1. júla 2020 zahraničným turistom zodpovedajúci balík zdravotného poistenia, ktorý zahŕňa tiež liečenie v prípade zistenia infekcie COVID-19. 

Za poistné vo výške 15, 19, alebo 23 eur majú byť kryté všetky liečebné výdavky do maximálneho limitu 3 000, 5 000 alebo 7 000 eur. Mehmet Nuri Ersoy, turecký minister cestovného ruchu, k tomu povedal, že poistenie má byť predávané prostredníctvom rôznych kanálov, ako sú letecké spoločnosti, predajné miesta pred pasovou kontrolou, usporiadatelia zájazdov alebo online predajom. K tomu treba dodať, že Turecko špeciálne pre letnú sezónu 2020 vyhlásilo certifikovaný program bezpečného turizmu s množstvom ochranných a hygienických opatrení pre leteckú dopravu, dopravu a ubytovanie.

Pre Turecko je turistický priemysel životne dôležitý. Podľa oficiálnych údajov strávilo dovolenku v Turecku v roku 2019 zhruba 5 miliónov Nemcov. V dôsledku koronavírusu vyzerá v roku 2020 situácia katastrofálne.

Napríklad v máji 2020 navštívilo Turecko len 30 000 turistov, čo je o 99,26 % menej ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Za prvých päť mesiacov roku 2020 poklesol počet zahraničných návštevníkov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 o 66,35 %. Spomínaný turecký minister Ersoy vidí dôvody, prečo je Turecko v Nemecku zaradené medzi potenciálne nebezpečné cestovné destinácie, nie v zdravotne-politickej oblasti, ale skôr v hospodárskej oblasti. Podľa jeho názoru sa chce, aby peniaze zostali v európskych štátoch.

Odpoveď na otázku, či nemeckí turisti pocestujú na zahraničnú dovolenku a vrátia sa tiež do Turecka, zostáva otvorená. Z výskumu vykonaného začiatkom júna 2020 na vzorke 2000 nemeckých občanov vyplýva, že 43 % opýtaných predpokladá, že ich prázdniny prebehnú tento rok o niečo inak alebo značne inak. Ďalších 43 % nepôjde tento rok radšej nikam. Iba 9 % opýtaných vychádza z toho, že ich letná dovolenka sa uskutoční bez zmeny, teda tak, ako bolo pôvodne naplánovaná. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS