Stretnutie zaisťovateľov v Monte Carlo: Porastú zaistenia sadzby?


			Stretnutie zaisťovateľov v Monte Carlo: Porastú zaistenia sadzby?
15.10.2019 Zahraničie

Ako každý rok aj tento rok sa na jeseň konalo stretnutie zaisťovateľov v Monte Carle. Po zemetrasení, povodniach a záplavách a finančných krízach v niektorých častiach sveta boli v hre budúce zisky.

V Monte Carle sa každoročne stretávajú zaisťovatelia s poisťovateľmi a rokujú o zmluvách na budúci rok. Z výsledku rokovaní vyplýva, že zaisťovatelia sú pod tlakom. Cez katastrofické udalosti, ktoré sa udiali v 1. polroku 2019, môžu podľa portálu Handelsblatt len ​​ťažko presadiť vyššie ceny.

Na druhej strane na serveri Versicherungswirtschaftheute bol publikovaný článok, ktorého autor zdôrazňuje, že naopak existuje viac dôvodov pre posun zaistných sadzieb. Patrí medzi ne klimaticky podmienené zhoršenie rizika, rastúce morálne riziko v čase recesie, nutnosť investovať do nových technológií a zvyšujúce sa kapitálové požiadavky.

Jednou z výziev pre zaisťovateľov určite je, že nemôžu počítať so skorším spôsobom upisovania, označovaným ako Cash Flow upisovanie. V čase, keď štátne obligácie mali výnos okolo 8 %, mohli upisovatelia akceptovať kombinovanú kvótu [1] cca 110 % (a ešte viac u dlhodobého obchodu) a pritom vždy ešte realizovať akceptovateľnú úroveň zisku. Avšak pri výnosoch okolo nuly a nižšie musí byť kombinovaná kvóta stlačená na 95 %, aby boli poskytovatelia kapitálu uspokojení. 

Skôr pesimistický pohľad na súčasný vývoj zaisťovacieho sektoru nedávno prezentovala ratingová agentúra Standard & Poors. Aj keď možno vraj v roku 2020 očakávať isté tendencie k sprísneniu cien, tak účastníci trhu pociťujú, že sú vystavení niektorým dlhodobým problémom. Ich biznis sa vraj mení na „zameniteľný tovar" (špeciálne v oblasti majetkového poistenia pre prípad katastrof) s tým, že o jeho rozdelení čoraz menej rozhodujú zaisťovací makléri. Okrem toho sa k tomu pridáva konkurencia zo strany alternatívneho rizikového kapitálu. 

Cez stratové roky a najmä nárast škôd z prírodných katastrof nemožno ale vraj hovoriť o nedostatku trhovej kapacity. Pokračuje konsolidácia prostredníctvom fúzií a prevzatí niektorých účastníkov trhu. Pod skutočným tlakom však zaisťovací sektor vraj nie je. Naopak sa dá vraj docieliť pri normálnom zaťažení z prírodných katastrof výnos z vlastného kapitálu v rozmedzí 6 - 8 %, ako očakávajú akcionári. Stále je možné použiť 512 mld. USD v rámci tradičného podnikania a 93 mld. USD v oblasti alternatívneho rizikového kapitálu. 


Mohlo by vás zaujímať: Toto sú víťazi 12. ročníka ankety SIBAF® Award


Zdá sa, že veľkí zaisťovatelia používajú s úspechom trhy sekuritizácie riziká, aby z ťažko akceptovateľného brutto výsledku už dosiahli netto výsledok, ktorý je predložitelný akcionárom a investorom.

Týmto smerom sa vydáva napríklad francúzsky zaisťovateľ SCOR, ktorý sa chcel už na tohtoročnom stretnutí v Monte Carle prezentovať ako „zaisťovateľ pre zajtrajšok" ( „reinsurer of Tomorrow") či sloganom „skoková zmena" („Quantum Leap"), čo znamená aplikáciu integrovanej platformy, ktorá spája upisovacie know-how tradičného zaisťovateľa s citom pre správne investície investičného bankára. 

Pri príležitosti stretnutia zaisťovateľov v Monte Carle vydal Aon plc štúdiu o spoločnosti Lloyd's. V nej sa upozorňuje, že tento poistný trh vykazuje určité štrukturálne nedostatky, naďalej príliš vysokú nákladovú kvótu okolo 40 % a od upisovacieho roku 2014 kombinovanú kvótu vyššiu ako 100 %. Na druhej strane sa v posledných rokoch pozitívne vyvíjala tvorba technických rezerv a dopady z veľkých škôd boli podpriemerné. 


Mohlo by vás zaujímať: Pri úhradách faktúr zmapovali 17 krajín Európy a Slovensko je najhoršie


Aon tiež konštatuje, že Lloyd's je vďaka založeniu spoločnosti Lloyds Bruxelles dobre vybavený na prípadný Brexit. V médiách sa objavila aj zaujímavá noticka, že zaisťovací sektor nie sú len zaisťovatelia a poskytovatelia alternatívneho kapitálu, ale aj makléri, advokáti, spoločnosti vykonávajúce oceňovanie rizík, modelovanie rizík a škodoví experti, ktorí vraj žijú nezávisle od toho, či sú ceny zaistenia postačitelné alebo nie . Odhaduje sa, že si z poistného inkasovaného zaisťovateľ odkrojí až 30 %. 

Vyššie uvedené informácie poskytujú istý globálny obrázok o rokovaniach zaisťovateľov s poisťovateľmi v Monte Carle. Na konkrétne výsledky, o ktorých budú informovať jednotliví zaisťovatelia, je nutné si ešte počkať. Zatiaľ napríklad zaisťovňa Swiss Re všeobecne naznačila, že počíta s nárastom sadzieb zaistenia. 

[1] Súhrn likvidačného pomeru a nákladovosti; percento z každého eura poistného, ​​ktoré poisťovateľ ušetrí na poistnom plnení a nákladoch (majetkové a zodpovednostné poistenie); ak je pomer vyšší ako 100, tak poisťovateľ má technickú stratu. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS