Smrť známej youtuberky prebudila diskusie o bezpečnosti elektrobežiek


			Smrť známej youtuberky prebudila diskusie o bezpečnosti elektrobežiek

Nedávna smrť známej hviezdy kanála YouTube Emily Hartridge na elektrobežke prebudila diskusie ohľadom ich bezpečnosti. Firmy prevádzkujúce tieto alternatívne prostriedky pre premiestňovanie sa po mestách hľadajú stále agresívnejší priestor pre expanziu.

Emily Hartridge, populárna televízna moderátorka, ktorá tiež robila videá s návodmi na cvičenie, fitness a mentálne zdravie, zomrela potom, ako sa na elektrobežke stretla v Londýne s nákladným autom. Stala sa tak prvou obeťou alternatívneho mestského dopravného prostriedku vo Veľkej Británii. Jej smrť prichádza v čase zosilnených sťažností spochybňujúcich bezpečnosť elektrobežiek, ktorých počet sa medzitým vyšplhal v Severnej Amerike, Ázii a v Európe na milióny.

Mnoho úradov v USA sa zdráha povoliť prevádzku týchto kolobežiek a poukazuje na to, že ohrozujú bezpečnosť ako jazdcov, tak chodcov. Súčasne kritizuje odkladanie elektrobežiek kdekoľvek na chodníkoch, čím dochádza k obmedzovaniu komunikačných trás a dodatočnému riziku úrazov.   

Primátor mesta Nashville David Briley po incidente, počas ktorého prišiel o život 26-ročný jazdec, v júni vyhlásil, že plánuje zakázať elektrobežky. Podľa dát mesta sa na nich v období od januára do apríla 2019 zranilo celkom 74 osôb, a to nielen jazdcov, ale aj okoloidúcich chodcov. Briley na to reagoval na Twitteri: „Ak sa tieto prostriedky vrátia do ulíc niekedy v budúcnosti, stane sa tak až po riadnom transparentnostnom procese a za našich podmienok, so striktnými pravidlami pre ich počet, nevyhnutnú bezpečnosť a dostupnosť."

Spoločnosti prenajímajúce elektrobežky v USA – Lime a Bird Rides Inc. – v uplynulých mesiacoch veľmi rýchlo expandovali a lobujú vo veľkomestách, ako je New York, za legalizáciu svojich vozidiel. Však pochybnosti okolo bezpečnosti by mohli veľmi rýchlo zabrzdiť tento vývoj. Nová regulácia by ťažko podporila ďalší rast. Napríklad mesto Chattanooga v Tennessee už vyhlásilo šesťmesačnú stopku pre elektrobežky a elektrobicykle. 

Zdroj: YouTube

Odborníci pripomínajú, že by sa nemalo opakovať martýrium, ktoré Amerika zažila pred piatimi rokmi s firmami Uber a Lyft. A štatistici upozorňujú na 1500 udalostí, kedy ľudia vyhľadali v USA lekárske ošetrenie po príhode s elektrobežkou v období od konca roka 2017. Centers for Disease Control and Prevention (Centrum kontroly a prevencie chorôb) zastáva názor, že vplyv elektrobežiek na verejné zdravie nie je všeobecne známy . Na účely skúmania účinkov preverili zdravotnú dokumentáciu ľudí, ktorí využili zdravotnú službu po incidente s elektrobežkou od septembra do novembra minulého roka v Austine. Došli k záveru, že takmer polovica prípadov bola „ťažká alebo kritická". 

Napríklad spoločnosť Boston Consulting Group vo svojej tohtoročnej správe konštatovala, že verejná bezpečnosť zostáva kľúčovou záležitosťou pre mestá pri ich rozhodovaní. Odhaduje súčasne, že do roku 2025 by počet týchto alternatívnych dopravných prostriedkov mohol dosiahnuť globálne neuveriteľných 50 miliónov kusov.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články