Slovinsko: Za posledné 4 dekády bolo poistením krytých len 43 % škôd zo živlov


			Slovinsko: Za posledné 4 dekády bolo poistením krytých len 43 % škôd zo živlov
23.4.2024 Zahraničie

V rokoch 1980 až 2020 predstavovali hospodárske straty spôsobené prírodnými katastrofami v Slovinsku celkovo 3,8 miliardy EUR. 

Iba 43 % týchto škôd bolo poistených, čo zodpovedá sume 1,6 miliardy EUR. Tieto čísla ukazujú na značnú medzeru v poistnom krytí. Vyčíslenia priniesli údaje poskytnuté slovinským úradom pre dohľad nad poisťovníctvom (AZN).

Podľa údajov orgánu EIOPA je rozšírenosť poistenia proti povodniam v Slovinsku nižšia ako 25 %. Podľa AZN zostáva problémom cenová dostupnosť, pretože 25 až 50 % obyvateľov si povodňové poistenie nemôže dovoliť.

„Táto disproporcia sa prejavila v plnej sile najmä v minulom roku, počas rozsiahlej prírodnej katastrofy z veľkej vody. Poistné krytie sa ukázalo ako nedostatočné, pretože pokrylo iba asi 16 % hodnoty vzniknutých ekonomických škôd. Tieto okolnosti zdôrazňujú naliehavú potrebu stratégie, ktorá by zvýšila rozšírenie poistenia a jeho cenovú dostupnosť v Slovinsku,“ uvádza sa v článku zverejnenom na internetovej stránke AZN. 


Mohlo by vás zaujímať: 5 rád, na čo dávať pozor pri poistení fotovoltiky


V súčasnej situácii je to o to dôležitejšie, že rok 2023 bol podľa Národnej správy pre hodnotenie a klímu označený za najteplejší rok za posledných 176 rokov. Priemerná teplota sa oproti 20. storočiu zvýšila o 1,18 °C a o 1,35 °C prekročila predindustriálny priemer. Toto mimoriadne oteplenie viedlo k nárastu extrémnych poveternostných výkyvov po celom svete, čo so sebou nesie na naliehavú potrebu účinných riešení pre poistenie škôd zo živlov (prírodných katastrof).

Rok 2023 bol pre slovinské poisťovne v znamení rekordne vysokých škôd z vyčíňania prírodných živlov. Celkové hrubé poistné plnenie dosiahlo výšku 2,256 miliardy EUR, čo je o 589 miliónov EUR, t.j. o 35,3 % viac ako v roku 2022, keď výplaty z tohto druhu poistenia predstavovali 1,667 miliardy EUR.

Z tohto viac ako polmiliardového nárastu nákladov na poistné plnenia sa najviac podieľalo odvetvie majetkového poistenia, kde vyplatené poistné plnenie vzrástlo o 213 miliónov EUR, a to najmä v dôsledku minuloročných opakovaných búrok s krupobitím a augustových povodní.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA získala striebornú EFFIE Awards Slovensko za kampaň o duševnej nepohode


Poistenie by malo prevziať úlohu podporovateľa stability, poskytovať jednotlivcom, firmám aj spoločnosti kľúčové krytie pred závažnými finančnými stratami a urýchľovať procesy obnovy po škodách. Poistenie tiež podporuje dlhodobé hospodárske plánovanie a investície a prispieva k celkovej regionálnej stabilite, najmä v oblastiach náchylných na klimatické riziká.

Ak však hovoríme o úlohe poistenia, je dôležité pochopiť vzťah medzi (prísnou) legislatívou a silným poisťovníctvom, najmä vo vzťahu k poisteniu proti prírodným katastrofám.

Medzera v krytí, charakterizovaná podielom nepoistených ekonomických strát pri katastrofických udalostiach, je výsledkom mnohých faktorov, vrátane obmedzenej kapacity na trhu, problémov s cenovou dostupnosťou a nedostatočnej informovanosti poistníkov, uvádza sa v dokumente, ktorý nedávno vypracoval AZN. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články