Rarita: Americkému porovnávaču Selectquote sa podaril vstup na burzu


			Rarita: Americkému porovnávaču Selectquote sa podaril vstup na burzu
25.6.2020 Zahraničie

Americké poistenie má jedno špecifikum. Kým na všetkých ostatných vyspelých trhoch vo svete sú porovnávacie portály už plne etablované, tie americké za nimi zaostávajú.

Pritom posledný príklad ukazuje, že aj tam ide o profitabilný obchodný model. Presvedčila sa o tom firma Selectquote.

Tá si trúfla na burzu uprostred koronakrízy. Jej emisná cena bola 20 USD za akciu. A tá dokázala veľmi rýchlo vyskočiť na kurz o 40 % priaznivejšie.

Uprostred obdobia, kedy po svete vyvádzal covid a štáty mali plné ruky práce s bojom proti nemu, vrátane vyprázdňovania rezerv, bol vstup na burzu jednoznačne riskantným počinom. Avšak spoločnosti Selectquote sa risk vyplatil.

Na newyorskej burze už pozbierala 360 miliónov USD a jej hodnota sa teraz odhaduje na približne 4 miliardy USD. Najväčší záujem bol zo strany Credit Suissse, Morgan Stanley, Evercore ISI a RCB Capital Markets – teda naozajstných harcovníkov finančného trhu.  

Selectquote porovnáva produkty okrem iného z odvetvia životného poistenia, poistenia áut, domácnosti alebo obytných domov. Ponuky zbiera od poisťovní v USA, ako sú AIG, Prudential alebo Liberty Mutual.

CEO spoločnosti Selectquote komentoval situáciu okolo koronavírusu v spojení s poistením takto: „Počas pandémie sú sadzby sčasti priaznivejšie, takže zákazníci potrebujú mať aktuálny prehľad o cenách. Avšak nikto teraz nechcel vo svojom dome poisťovacieho sprostredkovateľa. Ľudia uprednostňujú vyhľadanie ponuky poistenia radšej on-line alebo po telefóne. V tom vidíme silný trend aj do budúcnosti.   

Počas koronakrízy sa obvyklý režim vstupov na burzu v Amerike zmenil. IPO začali prevažne biotechnologické firmy. Experti avšak tento vývoj kritizovali, že spoločnosti zamerané na výrobu liečiv a prípravkov pre zdravie len využili situáciu a peniaze budú často bezvýsledne vyhodené. 

Naproti tomu Selectquote je plne funkčný obchodný model. Firma sídliaca v americkom štáte Kansas dosahovali v minulom roku čistý zisk vo výške 72,6 milióna USD (o rok predtým 34,9 milióna). Jej ročný obrat v uplynulom roku predstavoval 337,5 milióna USD a medziročne sa zdvihol o viac ako 44 %.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články