Poistné plnenie za škody na autách v Británii na rekordnej výške


			Poistné plnenie za škody na autách v Británii na rekordnej výške
7.1.2019 Zahraničie, Škody

Aj keď sadzby poistného za poistenie vozidiel sú v poslednej dobe vo Veľkej Británii priaznivé, poisťovne platia za škody stále viac. Teraz hlásia, že úhrady dosiahli rekordnú úroveň.

Association of British Insurers (ABI) zverejnila, že v uplynulých mesiacoch roka 2018 bolo každý deň motoristom vyplatené na škodách v priemere viac ako 23 miliónov libier. Celková suma poistného plnenia za škody na autá predstavovala za prvých deväť mesiacov tohto roka 6,4 miliardy libier.

Táto suma predstavuje rekordnú výšku za celú dobu, po ktorú ABI túto štatistiku zostavuje, totiž od roku 2013, a súčasne nárast o 4 % oproti porovnateľnému obdobiu vlani. Do poistných plnení sú zahrnuté škody na vlastnom vozidle, odcudzenie áut, škody spôsobené tretím osobám na majetku i zdraví (havarijné poistenie aj povinné ručenie).

Strmý nárast krádeží áut

Kľúčovým faktorom pre rast poistných plnení bol rast krádeží áut. Takýchto prípadov je dokonca o 32 % viac než vlani. Celková takto vzniknutá škoda motoristom predstavuje 271 miliónov libier. Okrem toho vedie k stúpajúcej výške škôd tiež prevádzkovanie stále sofistikovanejších automobilových technológií, ako napríklad nárazníkov osadených senzormi alebo vyhrievaných lepených predných skiel, čo má samozrejme za následok rastúce ceny opráv v servise. Ceny opráv medziročne vzrástli o 5 % na celkovo 3 miliardy libier. Priemerne stála poisťovne plechová škoda 2 137 libier.

Čaká sa na nové pravidlá pre škody na zdraví

Cena poistenia vozidiel sa vo Veľkej Británii napriek tomu drží stále relatívne nízko. Deje sa tak kvôli extrémne konkurenčnému trhu a tiež v očakávaní novej reformy odškodňovania v oblasti ujmy na zdraví. Ani štatistiky zvyšujúcich sa poistných plnení zatiaľ sadzbami poistného všeobecne príliš nepohli.

„Poisťovne plnia svoje záväzky a istia britských motoristov na cestách, ak sa dostanú do nejakej kolízie. Súčasne pomôžu tým, ktorí pri takých udalostiach nezavinene utrpíianejakú ujmu. Plnia tak bezpochyby svoju rolu," pochválil poisťovateľa v Británii Huw Evans, výkonný riaditeľ ABI.

„Aj napriek rastúcim nákladom poisťovní motoristi ocenia fakt, že priemerné poistné za poistenie áut v tomto roku klesalo. A to čiastočne v reakcii na silnú súťaž spoločností na poistnom trhu. Niektorí poisťovatelia už tiež pravdepodobne vyčkávajú na pokrok v rokovaní o návrhu nového občianskeho zákonníka v parlamente, ktorý má priniesť veľmi potrebnú reformu systému kompenzačných pravidiel pri škodách na zdraví,"  konštatoval na záver Huw Evans.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS