Nespravodlivosť? Zahraniční vodiči platia vo Švajčiarsku takmer dvojnásobné poistné


			Nespravodlivosť? Zahraniční vodiči platia vo Švajčiarsku takmer dvojnásobné poistné
28.4.2021 Zahraničie

Portál Versicherungswirtschaftheute (VWH) zverejnil článok o tom, že vo Švajčiarsku nebolo síce zavedené diaľničné mýto, ale zahraniční vodiči sú napriek tomu nútení „zájsť" k pokladni. 

Vo švajčiarskom prípade sa ale mýto platí poisťovateľom. Môže to byť pre Nemecko, kde stroskotalo zavedenie diaľničného mýta pre cudzincov, inšpiráciou? 

Švajčiarski poisťovatelia kalkulujú cudzincom často masívne prirážky k poistnému. Podľa webového porovnávača comparis.ch musia „krvácať" predovšetkým štátni príslušníci z Balkánu a z Turecka. Zahraniční vodiči musia v priemere zaplatiť na poistnom až o 61 % viac ako švajčiarski vodiči. Ak sa vezmú do úvahy ponuky jednotlivých poskytovateľov, tak rozdiely v poistnom sú ešte extrémnejšie. Napr. poisťovňa Basler Versicherungen požaduje pri príslušnom poistnom produkte ("BaloiseDirect M") od občanov Kosova, Srbska, Albánska a Turecka o 89 % vyššie poistné ako od Švajčiarov. 

Tiež štátni príslušníci susedných krajín musia sčasti siahnuť hlbšie do vrecka. Týka sa to zvlášť Talianov. Tí musia uhradiť v priemere prirážku k poistnému vo výške 13 %. Oveľa menšie prirážky platia Francúzi - len 4 %. Ale pozor - rakúski a nemeckí vodiči platia v podstate rovnako ako Švajčiari.  

V tejto praxi ale nevidia vyššie spomínaný webový porovnávač nerovné zaobchádzanie. Poistné sa vraj môže síce jednotlivcom javiť ako neférové, ale podstata poistenia spočíva skrátka v rizikovej solidarite. Toľko k tomu oznámila Andrea Auer, ktorá pôsobí v spoločnosti comparis.ch ako expertka pre mobilitu.

Podľa nej boli pre kalkuláciu poistného použité štatistiky, aby sa zohľadnila pravdepodobnosť rizika. Na švajčiarskom poistnom trhu sa však prejavujú značné rozdiely v prístupe poisťovní. Existujú poisťovatelia, ktorí chcú od zahraničných vodičov vyššie poistné, ako napr. TCS alebo Helvetia. Navýšenie poistného často presahuje 80 %. Na druhej strane je príkladná spoločnosť Generali, ktorá nevyžaduje žiadny príplatok k poistnému.

Článok končí poznámkou, že podľa redakcie VWH si mohla CSU ušetriť debakel s diaľničnom mýtom, keby vedela, ako jednoducho sa dá vybrať dodatočné poistné od cudzincov. Bola by mohla založiť napr. poisťovňu, k čomu je v slobodnom štáte Bavorsko vraj dostatok poisťovacieho know-how.  

Toľko teda článok redakcie VWH. Po jeho prečítaní však vzniká zásadná otázka. Akého poistenia sa tento článok vlastne týka? Je preto nutné preskúmať originálne vyhlásenia spoločnosti Comparis.ch a až z neho sa ukáže, že sa porovnávalo poistné u tzv. úplné havarijného poistenia (Vollkaskoversicherung), ktoré je v tomto prípade vymedzené ako poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla plus havarijné poistenie. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS