Lloyd´s: V globálnom svete riziká rastú


			Lloyd´s: V globálnom svete riziká rastú
8.2.2013 Zahraničie

Svet ohrozujú riziká z oblasti životného prostredia a sociálne problémy, súvisiace s pretrvávajúcou nízkou výkonnosťou ekonomík. Neustále šoky, spôsobené prepojeným ekonomickým systémom a prírodnými katastrofami by vo svojom dôsledku mohli vyvolať búrku, ktorá otestuje našu odolnosť, varuje tohtoročná správa Svetového ekonomického fóra.


Vo svojom prejave na zasadnutí Svetového ekonomické fóra konštatoval generálny riaditeľ Oliver Wyman Group: "Sme ohrození dvoma búrkami: - ekologickou a ekonomickou. Pokiaľ nedisponujeme finančnými zdrojmi, potrebnými na zmiernenie narastajúcich rizík spôsobených vyčíňaním živlov, mohla by byť ohrozená globálna prosperita budúcich generácií. "

Správa s názvom "Globálne riziká 2013" bola vytvorená v spolupráci s odborníkmi z poisťovníctva. Zdôrazňuje rozdiely v príjmoch, ku ktorým dochádza v niektorých krajinách, Kkde navyše dochádza k dramatickému nárastu vládneho dlhu. Ide o dve najrozšírenejšie riziká.

Na prieskume sebe podieľalo viac ako 1000 odborníkov. Správa odráža celkovo pesimistickejší výhľad pre najbližších 10 rokov, než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. Neprispôsobenia sa zmene klímy a stúpajúce emisie skleníkových plynov patria medzi globálne riziká, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejavia do desiatich rokov. Súvisí s nimi kríza spôsobená nedostatkom pitnej vody a potravín. Na obe riziká upozorňujú tiež špeciálne analýzy Lloyd's s názvom "Globálny nedostatok vody" a "Zmena klímy a bezpečnosť".

Analýza poukazuje aj na nepredvídateľné negatívne dôsledky regulácie (ide o predpisy, ktoré nedosahujú požadovaný účinok a miesto toho negatívne ovplyvňujú poisťovníctvo, kapitálové toky a konkurenciu na trhu. Prvýkrát v tomto roku správa o globálnych rizikách upozorňuje na riziká kybernetického priestoru. Popisuje scenár, kde sa internet môže stať zdrojom paniky, ktorá má vážne geopolitické dôsledky. Vírusové šírenie informácií, či už úmyselné alebo neúmyselné, je prirovnávané ku skutočnému prípadu, kedy v preplnenom divadle niekto začne kričať: Horí!
Sociálne médiá by spoločne so spotrebiteľmi mali nájsť spôsob, ako znížiť riziko možných "digitálnych požiarov".

 

Správa tiež upozorňuje na riziká, hroziace ľudskému zdraviu. Lekárske úspechy minulého storočia vytvorili v ľuďoch falošný pocit bezpečia. Správa nastoľuje otázku, čo by sa stalo, keby žiadna antibiotiká v súčasnej dobe neboli účinné proti novým zmutovaným baktériám, čo by mohlo viesť k pandémii ...


"Ľudia majú stále tendenciu dívať sa na riziká očami ekonómov, politikov alebo vedcov," povedal Axel Lehman, riaditeľ pre riadenie rizík Zurich Insurance dodal: "Je potreba, aby sa na riziká pozerali spoločne a komplexne"

Lloyd´s

Zdroj: Lloyd´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS