Ktoré krajiny poskytujú najvyššiu kvalitu pre život penzistov?


			Ktoré krajiny poskytujú najvyššiu kvalitu pre život penzistov?
10.11.2023 Zahraničie

V rebríčku „ Global Retirement Index 2023" spoločnosti Natixis sa Nemecko tento rok vrátilo do prvej desiatky krajín s najlepšou kvalitou života pre dôchodcov. 

Česko naopak z top rebríčka vypadlo. Rozhodujúcimi faktormi boli nárasty v kategóriách materiálneho blahobytu a financií. Hodnotených bolo celkom 44 krajín. Celkový obraz sa zlepšil. V mnohých prípadoch však ľudia zostávajú pesimistickí. Kde teda penzisti môžu nájsť svoj raj?

Prvýkrát po 10 rokoch sa životné podmienky dôchodcov oproti predchádzajúcemu roku zlepšili takmer vo všetkých priemyselných krajinách. Vyplýva to z nového „ Globálneho dôchodkového indexu" (Global Retirement Index, GRI) spoločnosti Natixis Investment Managers S.A. Index bol stanovený už dvanástykrát. Je súčasťou výročnej správy o celosvetovom vývoji životnej úrovne v dôchodkovom veku. Tohtoročná správa bola zostavená v marci a apríli v spolupráci so spoločnosťou Coredata Research Ltd.

Celkom 18 ukazovateľov výkonnosti pod drobnohľadom

GRI posudzuje celkom 44 krajín, vrátane ekonomík Medzinárodného menového fondu (MMF) a členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Do úvahy boli vzaté aj krajiny BRICS – Brazília, Rusko, India a Čína. Štúdia skúmala, ktorý štát je schopný najlepšie zaistiť kvalitu života v starobe z hľadiska finančno-politických, ekonomických, demografických a environmentálnych faktorov.

Analytici hodnotili krajiny podľa 18 indikátorov výkonnosti, ktoré sú rozdelené do štyroch kategórií: zdravie, kvalita života, materiálny blahobyt a financie. Boli použité údaje z rôznych zdrojov, vrátane údajov Svetovej banky. Autori štúdie vypočítali strednú hodnotu v každej kategórii a skombinovali ich pre celkové hodnotenie.

Výsledky roku 2023

V tohtoročnom hodnotení obhájilo minuloročné prvenstvo Nórsko. Druhé až štvrté miesto zostalo tiež bez zmeny: Švajčiarsko, Island a Írsko. Na piate a šieste miesto sa posunulo Luxembursko a Holandsko. Naopak Austrália a Nový Zéland klesli na siedmej, resp. ôsme miesto.


Mohlo by vás zaujímať: Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz


Potom, čo sa Nemecko vlani muselo rozlúčiť s prvou desiatkou, poskočilo teraz späť do top ten rebríčku z jedenásteho hneď o 2 priečky na deviate miesto. Prispelo k tomu predovšetkým zlepšenie výsledkov v kategórii financií, kde sa teraz dosiahlo 64 % (2022: 55 %, 2013. 61 %). Krajina sa zlepšila aj v oblasti materiálneho blahobytu a teraz dosahuje 77 % (v roku 2022: 71 %; v roku 2013: 82 %).

V segmente zdravia naopak mierne klesla na 86 % (2022: 87 %; 2013: 89 %). Index kvality života stagnoval na 80 % (2013: 85 %). Celkové skóre teraz predstavuje 76 %, čo je pokles oproti 72 % v roku 2022 a 78 % v roku 2021. Dánsko si naopak pohoršilo o jednu priečku na desiate miesto.


Mohlo by vás zaujímať: Oprava čelného skla je často výhodnejšia ako jeho výmena


Česká republika tento rok vypadla z prvej desiatky. V kategórii financií si pohoršila až na 23. priečku (vlani 15), v kategórii materiálneho blahobytu tento rok obsadila 4. miesto (vlani jednotka), v oblasti zdravia medzi dvadsaťpäťkou najlepších nefigurovala a pri kvalite zdravia bola hodnotená na 25. mieste (vlani 24).

Vo všetkých ohľadoch si teda pohoršila a celkovo sa umiestnila na 18. mieste so skóre 72 % (vlani 10. miesto; 73 %). Aj tak však figurovalo Česko v rebríčku najlepších krajín pre dôchodcov zo všetkých štátov CEE jediné (ak odhliadneme od Slovinska na 15. mieste).

Celý report nájdete tu:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články