Horiaci ropný tanker: Hrozila najväčšia ekologická katastrofa desaťročia?


			Horiaci ropný tanker: Hrozila najväčšia ekologická katastrofa desaťročia?
15.10.2020 Zahraničie, Škody

Na tankeri New Diamond došlo pred mesiacom neďaleko pobrežia Srí Lanky k výbuchu a následnému požiaru. Loď prevážala na 270 000 ton ropy, ktoré sa mohli dostať do mora. Plavidlo bez posádky v plameňoch sa neovládateľne blížilo k pevnine.

New Diamond je asi o tretinu väčší tanker ako japonský Wakashio, ktorý narazil na plytčinu pri ostrove Maurícius v júli a zamoril vody viac ako tisíckou ton ropy. Oheň, ktorý pôvodne vypukol na New Diamond po explózii v strojovni lode, nebol dlho pod kontrolou.

Loď sa po mori pohybovala pod panamskou vlajkou. Prenajala si ju spoločnosť Indian Oil Company. Tá chcela prepraviť surovinu z Kuvajtu do indického prístavu Paradip. Podľa niektorých údajov viezol tanker spolu viac ako 2 milióny barelov nespracovanej ropy a veľké množstvo nafty v nádržiach. Plavidlo je 330 metrov dlhé.

22 z 23 filipínskych a gréckych členov posádky sa podarilo zachrániť, jeden filipínsky strojník zahynul pri výbuchu kotla v podpalubí. Srí Lanka vyslala na záchranu k miestu nešťastia tri vojenské lode a helikoptéru. Záchranári sa snažili zabrániť tomu, aby plamene prenikli k horľavému nákladu.

Spočiatku sa zdalo, že sa podarilo oheň dostať pod kontrolu, ale ďalší deň znovu vzplanul. Organizácia Greenpeace varovala, že ak sa do vody dostane čo i len časť z prevážaných zásob 270 000 ton ropy, bude sa jednať o najväčšiu ekologickú katastrofu za niekoľko posledných desaťročí. Podľa zástupcov ekológov je v mieste jedinečný podvodný raj so vzácnymi živočíchmi. 

Podľa posledných správ sa nakoniec podarilo oheň uhasiť, ale do mora prenikla nafta z poškodených nádrží a za loďou sa tiahne kilometer dlhá škvrna. Hasiace práce trvali celý týždeň. Pobrežie nakoniec nebolo zasiahnuté ani ropou, ani dymom. Tanker sa síce vplyvom vetra dostal na vzdialenosť asi 20 km od brehov Srí Lanky, ale silné ťažné lode ho odvliekli do vzdialenosti takmer 70 km späť na voľné more. Zástupcovia firmy Indian Oil Company zaistili chemické ošetrenie ropnej škvrny na vode. V rámci možností tak všetko dobre dopadlo.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS