Daňové raje dosahujú strop: záujem o ne postupne stagnuje


			Daňové raje dosahujú strop: záujem o ne postupne stagnuje

V druhom štvrťroku tohto roka neprejavili slovenskí podnikatelia záujem o  daňové raje. Ktoré faktory k tomu najviac prispievajú?

Poukázala na to detailná analýza poradenskej spoločnosti Bisnode, podľa ktorej v krajinách s daňovým zvýhodnením sídli len o jednu firmu viac, ako tomu bolo na konci marca 2019.
 
„Naše predpoklady z prvého kvartálu sa potvrdzujú a zdá sa, že počet slovenských firiem v daňových rajoch začína narážať na svoj strop. Aj keď počet firiem v destináciách s daňovým zvýhodnením v prvom kvartáli tohto roka rástol, v druhom kvartáli sa zastavil, nakoľko za tri mesiace pribudla len jedna firma. V susednej Českej republike vidíme tento trend už dlhodobo. Tam počet spoločností so sídlom v daňovom raji klesá už od roku 2015,“ uvádza analytička Bisnode Petra Štepánová. 
 
V daňových rajoch aktuálne sídli 4 915 slovenských spoločností a ich počet v porovnaní s koncom roka 2018 narástol o 34 podnikov. Kým 33 spoločností pribudlo ešte počas prvých troch mesiacov tohto roka, v druhom kvartáli daňové raje vykázali nárast len o jednu firmu zo Slovenska.
Aj keď v destináciách s daňovým zvýhodnením  v súčasnosti sídli najviac podnikov za posledné roky, v druhom  kvartáli tohto roka sa prejavil trend stagnácie. Rovnako zaznamenávame aj zmeny nálad pri výbere týchto destinácií. Počet firiem so sídlom na Cypre aj v druhom kvartáli tohto roka klesá, Spojené štáty americké sú naopak čoraz populárnejším daňovým rajom,“ tvrdí Petra Štěpánová. 
 
Cyprus bol ešte donedávna jednou z najobľúbenejších destinácií a záujem oň klesá v posledných dvoch rokoch.  Ešte koncom roka 2017 uvádzalo Cyprus ako svoje sídlo 1 106 slovenských firiem, v súčasnosti je to o 47 podnikov menej, pritom len za posledné tri mesiace tohto roka Cypru odbudlo 23 našich firiem.     
 
Naopak, najväčší prílev aj v druhom kvartáli zaznamenali Spojené štáty americké, kde aktuálne sídli 1 148 slovenských podnikov. Od roku 2017 do dnešných dní tento počet narástol o 159 našich firiem, z toho 32 spoločností si tu sídlo zapísalo od konca marca 2019. Spojené štáty americké tak pomaly dobiehajú zatiaľ najobľúbenejší daňový raj Slovákov  - Holandsko, odkiaľ je riadených 1 164 slovenských spoločností. Počet firiem tu za posledné tri mesiace narástol o 5 podnikov. 
 
Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj majú v základnom kapitáli týchto spoločností investovaných takmer 10,4 miliardy eur. Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (967), v oblasti profesijných a vedeckých činností (904) a v oblasti nehnuteľností (651). 
Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články