Britská zaujímavosť: Kto rozhodne o terorizme?


			Britská zaujímavosť: Kto rozhodne o terorizme?
11.6.2019 Zahraničie, Riziká

Ak dôjde na podozrivú udalosť, kto rozhodne, či sa jedná o teroristický útok? Vláda? Médiá? Polícia? Rad ľudí by tvrdilo, že niektoré z týchto odpovedí sú správne. Čo ale keď dôjde na poistenie?

Geoff Stilwell, CEO a riaditeľ spoločnosti Beech Underwriting, vysvetľuje, že v prípade vzniku takejto situácie by poisťovňa zo všetkého najskôr dostala niekoľko telefonátov a začala by niektoré akcie. 

„Čo by sa stalo, keby došlo k nejakej škode? Môj mobil by začal zvoniť a zvoniť," povedal Stilwell. Hneď potom by firma vyslala svojich ľudí na inkriminované miesto, akonáhle by „scéna" bola bezpečná. Tí by mali za úlohu rýchlo vyšetriť, čo sa tam deje. „A hneď by sme priamo hovorili s upisovateľom. V tej chvíli by bolo urobené rozhodnutie, či máme s teroristickou udalosťou čo do činenia, alebo nie," doplnil Stilwell. 

Stilwell hovorí o tomto slede krokov, pretože Beech je nezávislým poisťovateľom, nie súčasťou spolku Pool Re, ktorý krytie terorizmu ponúka. To znamená, že nie sú viazaní na vládne potvrdenie teroristického aktu, aby mohla vyplatiť škodu nejakého subjektu. Najpádnejším príkladom takejto situácie, ako uviedol CEO Geoff Stilwell, bol londýnsky incident na Borough Street Market v roku 2017.

„Ten incident sa odohral počas sobotňajšej noci. A my sme mali svojich ľudí na mieste v nedeľu ráno. A do pondelok ráno, než naše kancelárie začali plnú prevádzku, sme už oznámili, že udalosť bola teroristickým útokom." Podľa Stilwella mohol konať Beech veľmi rýchlo, pretože bolo zjavné, že incident bol podľa ustanovení v poistke ohodnotený ako teroristický akt. Preto vyplatili svojim klientom škodu. 

„Bolo zjavné, že išlo o udalosť tohto druhu," vyhlásil Stilwell. „A vláde to trvalo celkom 23 dní. Medzitým my sme incident už pomenovali a mali svojich ľudí na mieste. Čo pre nás bolo relevantné, že ďalší týždeň vo štvrtok sa už finišovalo s opravami a v piatok sme už oslavovali znovuotvorenie Borough Street Marketu."

Na tomto príklade ukazuje Geoff Stilwell, že Beech nie je povinný čakať, kým vláda alebo polícia deklaruje nejakú udalosť ako teroristický akt, aby mohol vyplatiť škody. Spoločnosť nezapadá do vládou pripravenej schémy postupu. „Nie sme na to viazaní. Je to naše rozhodnutie, teda rozhodnutie upisovateľov. A to je nám známe rýchlo, teda sme mohli reagovať rýchlo, promptne a veci sa mohli dať do pohybu."

Napriek tomu bol CEO Stilwell frustrovaný, ak ide o incident z roku 2017 na Borough Street Market, pretože dostal sťažnosti, že Beech neurobil v tej situácii dosť. Ale to sa jednalo o záležitosti na mieste, ktoré neboli poistené pri Beech.

„Bolo trochu zlé, keď som dostal rad telefonátov zo strany novinárov a policajtov, ktorí asi po dvoch týždňoch nariekali, že sme neurobili dosť," bilancoval Stilwell. „Samozrejme som sa zaujímal, čo presne majú na mysli, o čom to hovorí. A keď sa to vyjasnilo, ukázalo sa, že dotyční neboli našimi zákazníkmi." 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články