Americké športové franšízy žalujú svoje poisťovne kvôli koronavírusu


			Americké športové franšízy žalujú svoje poisťovne kvôli koronavírusu
15.4.2021 Zahraničie

V USA sa v posledných mesiacoch rozbieha séria žalobcov športových franšíz na ich poisťovne. Vzájomne sa podobajú: športové kluby vyžadujú kompenzáciu za ušlé výnosy kvôli narušeniu športových súťaží v súvislosti s pandémiou koronavirusu a obmedzujúcimi opatreniami.

V polovici marca ohlásila ďalšia americká frančíza, že ide do sporu so svojím poisťovateľom kvôli koronavírusu. Tentokrát ide o americký futbal a najvyššiu súťaž NFL (National Footbal League).

Futbalový klub Eagles z Filadelfie prišiel kvôli výpadku príjmov z prevádzky franšízy, predaja vstupeniek a ďalších zdrojov o milióny dolárov. Zažaloval preto Factory Mutual, označovanú ako poisťovňu FM Global, ktorá nechce straty spôsobené vplyvom opatrení proti COVIDU-19 uhradiť.

Na základe tohto oznámenia ďalej zástupcovia FM Global v rozhovoroch s vedením športového klubu pripustili, že „zvážia“ výplatu sublimitu určeného na tieto účely vo výške jedného milióna USD. Podľa portálu businessinsurance ide o čiastkový limit určený pre udalosti popísané ako „prenosné choroby“ v all-risk poistení. Naopak, klub Eagles argumentuje, že škoda z výpadku by mala podľa nich spadať do oblasti „property Demag loss", v ktorej je však limit plnenia stanovený na 1miliardu USD. 

Poisťovňa FM Global vo svojom vyhlásení uviedla, že si „veľmi váži dlhoročné vzťahy a je hrdá na to, že v oblasti vybavovania škôd svojich zákazníkov je v odbore benchmarkom". Bolo by nešťastné, keby vznikli právne problémy, avšak zástupcovia sú presvedčení, že podmienky poistenia sú formulované jasne. Inými slovami z toho vyplýva, že si poisťovňa trvá na svojom a spor bude pokračovať na súde.

V národnej basketbalovej lige podala prakticky identickú žalobu voči FM Global Frančíza Houston Rockets. Ukazuje sa teda, že ani basketbalovému tímu nie sú podmienky poistnej zmluvy úplne jasné.

Len o pár dní skôr, než prišla správa od filadelfských Eagles, informovali médiá o žalobe basketbalového tímu Los Angeles Lakers. Franšíza zastupujúca okrem iného hviezdy súťaže NBA LeBrona Jamesa a Anthonyho Davisa, ide takisto kvôli COVIDU-19 proti svojej poisťovni Chubb. A znovu ide o závratné čiastky v dôsledku koronavirového prerušenia prevádzky.

Franšíza žiada náhradu za ušlý zárobok z predaja lístkov, merchandise práv, reklamného tovaru, výpadok sponzorských príspevkov a ďalších strát. Lakers vyčíslili svoju stratu vo vyšších desiatkach miliónov USD. Franšíza súčasne zaplatila na poistnom 145 000 USD na all-risk krytie v hodnote 90 miliónov USD. Informáciu priniesol odborný titul Business Insurance. V žalobe sa uvádza, že v poistnej zmluve a podmienkach nie je nikde výluka vzťahujúca sa na pôsobenie vírusov.  

A nejde zďaleka o ojedinelé žaloby. K tým sa odhodlali aj majitelia basketbalového klubu Sacramento Kings, člena asociácie NBA. Tá sa týka už menovanej poisťovne FM Global. Na rozdiel od basketbalu a amerického futbalu, kde poisťovne žalujú jednotlivé franšízy prevádzkujúce konkrétne kluby samostatne, bejzbalová liga Major League Baseball (MLB) podala žalobu rovno ako inštitúcia proti množstvu poisťovní. A ide o miliardy.

Všetky prípady majú spoločného menovateľa: kluby hľadajú možnosť „zahojiť“ svoje straty v súvislosti s pandémiou COVIDU-19. Poisťovatelia argumentujú, že tento prípad nie je v poistných podmienkach krytý. Ak na súde poisťovne prehrajú, musely by späť vyplatiť náhradu škody plus úroky, hľadať na tučné náklady právneho zastúpenia i súdne riadenie. V hre je skutočne veľa.   

Zdroj: versicherungswirtschaft-heute.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články