Ako Rakúšania vidia svoje finančné zdravie? Skôr pesimisticky


			Ako Rakúšania vidia svoje finančné zdravie? Skôr pesimisticky

Výskumná agentúra Gallup zverejnila v júli štúdiu o subjektívnom hodnotení finančnej situácie Rakúšanov. Väčšina respondentov sa vyjadrila pesimisticky: v prípade poklesu bežného príjmu by neboli schopní udržať svoju súčasnú životnú úroveň z finančných rezerv na jeden rok.

Výskum sa snažil zmapovať schopnosť rakúskeho obyvateľstva financovať svoje potreby dočasne z iných zdrojov, ako sú bežné príjmy. Sú Rakúšania v tomto ohľade optimistickí alebo skôr pesimistickí? Štúdia zároveň zohľadnila aj otázku, do akej miery ovplyvnil prístup opýtaných ohľadom finančných znalostí a rôzne zdroje informácií o financiách (finančná gramotnosť). 

Celkovo sa predpokladalo, že ekonomické aktivity a postupy súkromných osôb súvisia s ich objektívnou finančnou situáciou, tiež so subjektívnymi postojmi a hodnoteniami ich vlastnej finančnej kondície.

Ukazuje sa, že ľudia s podobným ekonomickým postavením a približne porovnateľným príjmom môžu vidieť svoju finančnú situáciu diametrálne odlišne. Aj vzhľadom na niektoré faktory, ako napríklad potenciálny nárast príjmov i vývoj ekonomiky,  sa môže ich postoj k osobnému finančnému zdraviu vyvinúť optimisticky alebo pesimisticky.

Priemerný odhad osobnej schopnosti uspokojiť svoje finančné potreby Rakúšanov je 5 mesiacov.

  • 59 % respondentov uviedlo, že v prípade zlyhania príjmov by boli „nad vodou" menej ako 7 mesiacov.
  • Iba 9 % respondentov by si mohlo udržať výdavky na existujúcej životnej úrovni z vytvorených rezerv na viac ako 12 mesiacov.
  • Viac ako tretina Rakúšanov (37 %) nemá v súčasnosti žiadny voľne dostupný príjem.
  • 46 % by mohlo vzdať až 20 % svojich príjmov za mesiac bez toho, aby museli znížiť svoju kvalitu života.
  • 13 % respondentov sa vyjadruje ohľadom finančných otázok do budúcnosti optimisticky.


Prevažná väčšina Rakúšanov (84 %) na druhej strane vníma svoju osobnú ekonomickú situáciu („finančné zdravie") pesimisticky. Životná úroveň je neudržateľná v prípade jednoročného výpadku príjmov z iných finančných zdrojov (rezervy).

Čo je index subjektívnej finančnej kondície? 

Je založený na odhade osobných rezerv a voľne disponibilných príjmov. Tento index odzrkadľuje mieru, do akej je možné pokryť bežné „nevyhnutné" platby na zachovanie súčasnej životnej úrovne na jeden rok z dostupných finančných prostriedkov alebo či je k dispozícii rezerva na tento účel.

Údaje zhromaždila spoločnosť Gallup na reprezentatívnej vzorke tisícov respondentov v rakúskych domácnostiach vo veku 14 rokov, v júni 2017.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS