Väčšina firiem zažila narušenie bezpečnosti systémov. Zvýšia investície do technológií i expertov


			Väčšina firiem zažila narušenie bezpečnosti systémov. Zvýšia investície do technológií i expertov
24.6.2022 Technológie

Pandémia za posledné dva roky zásadne zmenila otázku ochrany firiem pred kybernetickými útokmi a stratou/odcudzením citlivých či dôverných informácií.

Od roku 2020 totiž došlo k výraznému nárastu počtu sofistikovaných kybernetických útokov. Týmto útokom sa v mnohých prípadoch dalo predísť, keby spoločnosti zaradili kybernetickú bezpečnosť medzi svoje priority. Vyplýva to z výsledkov prieskumu EY Global Information Security Survey 2021.

Celosvetový prieskum o bezpečnosti medzi viac ako tisíckou vrcholových manažérov firiem ukázal, že spoločnosti v tejto otázke zápasia predovšetkým s neadekvátnymi rozpočtami, regulačnými nariadeniami a nedarí sa im nájsť spoločnú reč s firemnými oddeleniami, ktoré ochranu pred kybernetickými útokmi najviac potrebujú.

Podľa výsledkov prieskumu sa viac ako 40 percent respondentov doteraz neobávalo o úroveň svojej pripravenosti zvládnuť kybernetické hrozby. Napriek tomu je zabezpečenie ochrany firemných údajov, aplikácií a informačných systémov veľkou výzvou, pred ktorou stoja aj slovenské a české firmy.

Nedostatočným zabezpečením pred kybernetickými útokmi im totiž môžu vznikať finančné škody, môže prísť k úniku dôverných informácií či k výpadku dôležitých častí firemných systémov.

Majitelia a riaditelia firiem si riziko takýchto útokov uvedomujú a viac ako tretina (36 percent) respondentov prieskumu EY súhlasila s tvrdením, že je len otázkou času, kedy bude ich podnik zasiahnutý kybernetickým bezpečnostným incidentom. Pritom až tri z piatich (59 percent) oslovených firiem zaznamenali za posledný rok závažné narušenie bezpečnosti.

Ako predísť narušeniu bezpečnosti

Narušeniu bezpečnosti informačných systémov by sa pritom dalo predísť dostatočnou a cielenou investíciou do kybernetickej bezpečnosti. Napriek tomu, že spoločnosti vedia, že môžu čeliť útokom na svoju informačnú infraštruktúru, 60 percent spoločností nerieši kybernetickú bezpečnosť pravidelne na stretnutiach vedenia.

Potrebné opatrenia tak firmy prijímajú až vtedy, keď ich systémy priamo zasiahne závažný bezpečnostný incident. „Dobrou správou je, že tento trend sa mení a viac ako 68 percent generálnych riaditeľov plánuje v nasledujúcich mesiacoch významné investície do informačných technológií.

Ak sa pozrieme na ich výšku, až 86 percent respondentov nášho prieskumu uviedlo, že tieto financie budú predstavovať hlavnú položku zvýšených výdavkov na bezpečnosť,“ hovorí Peter Borák, partner pre poradenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti spoločnosti EY na Slovensku.

Firmy majú k bezpečnosti rozdielny prístup

Podľa odborníkov sa situácia s možnými kybernetickými útokmi v najbližších rokoch nezlepší. Práve naopak, budú pribúdať. Napriek tomu až 69 percent oslovených firiem v prieskume uviedlo aj to, že vzťah medzi kybernetickou bezpečnosťou a ich podnikaním je neutrálny alebo žiadny. Aj keď spoločnosti vedia, že môžu čeliť útokom na svoju informačnú infraštruktúru, až 60 percent firiem nemá v rámci predstavenstva alebo vyššieho manažmentu zástupcu z IT oddelenia.

Zdroj: EY

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články