Britská poisťovňa prichádza s poistením pre autonómne vozidlá


			Britská poisťovňa prichádza s poistením pre autonómne vozidlá

Britská poisťovacia spoločnosť Adrian Flux prišla s poistením samoriadiacich vozov. V prípade, že dôjde k napadnutiu vozu počítačovými hackermi, alebo chyba softvéru zapríčiní kolíziu, vyplatí majiteľovi náhradu škody.

Veľká Británia a jej metropoly Londýn, sú novým technológiám samoriadiacich áut veľmi naklonení. Londýnsky starosta Sadiq Khan, nedávno ponúkol svoje mesto firmám ako Google a Tesla pre testovanie ich samoriadiacich automobilových prototypov. To, či novým produktom Adrian Flux vyšiel v ústrety politickým záujmom alebo k jeho vývoju došlo v rámci čisto interného rozhodnutia, nie je dôležité.

Podstatný je fakt, že táto spoločnosť je jedna z prvých na svete, ktorá sa rozhodla vytvoriť produkt pre zatiaľ nie príliš prebádaný trh.

Nový produkt „Driverless car insurance", teda poistenie autonómnych vozidiel, chráni jeho užívateľov prevažne proti softvérovým chybám, ktoré výrobca včas neodstráni, prípadne ak tretia osoba využije ich slabé miesta a automobil ovládne na diaľku.

Škoda bude poisťovňou uhradená, ak:

  • Dôjde k zlyhaniu aktualizácií alebo bezpečnostných ovládačov samoriadiacich systémov, firewallu, elektronickej navigácie a plánovacích systémov. Používateľ pritom musí splniť podmienku poisťovne a všetky nové aktualizácie inštalovať do 24 hodín od ich vydania výrobcom.
  • Pokiaľ dôjde ku škode z dôvodu zlyhania satelitov či ich výpadku, ktorý ovplyvní navigačné systémy. Tiež ak dôjde k výpadku navigačných systémov výrobcu, prípadne k ich softvérovej chybe.
  • Poistka kryje aj situáciu, pri ktorej vodič zasiahne do riadenia a vyhne sa tak kolízii, ktorá by nasledovala pri využití automatického systému a spôsobí tým škodu na vozidle alebo softvéru.
  • A tiež v prípade, keď je auto ovládnuté treťou osobou, hackerom, a bola tým spôsobená škoda vám, alebo automobilu.

Veľkou témou pri použití tejto technológie je zodpovednosť. Každý výrobca sa s ňou vysporiada zatiaľ rôzne. Napríklad automobilka Volvo vyhlásila, že všetky škody, ktoré spôsobia jej autá, zaplatí zo svojho. Ostatní výrobcovia však konečnú podobu zodpovednosti stále vyvíjajú. Môže totiž dôjsť k prípadom, kedy škodu spôsobí chybná mechanika, inokedy ju zapríčiní chybný softvér. Stále teda nie je jasné, na koho zodpovednosť to pôjde.

Odpoveď na otázku zodpovednosti opísal Adrian Flux takto: „Zodpovednosť záleží na mnohých faktoroch. Na druhu automobilu, na jeho podmienkach použitia, na vodičovej pozornosti a skúsenostiach, povrchu cesty, ostatných dopravných prostriedkoch okolo automobilu a ľudí okolo vozidla. Na základe týchto faktorov je určená konečná zodpovednosť."

Poisťovňa tiež upozorňuje svojich klientov, že spôsob, akým bola poistka navrhnutá predpokladá, že vodič bude vždy schopný prevziať kontrolu nad vozidlom v ktoromkoľvek okamihu cesty. Takže vodič nemôže zapnúť autopilota a zdriemnuť si za volantom. Zároveň v podmienkach klient podpisuje vyhlásenie, že bude vždy softvér svojho auta udržiavať aktualizovaný a všetky nové aktualizácie nainštaluje do 24 hodín od ich vydania výrobcom.

Viac o produkte sa môžete dozvedieť na stránkach Adrian Flux.

Zdroj: oPojištění.cz, Adrian Flux

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS