V roku 2018 zaniklo kvôli neplateniu dobrovoľné poistenie 1 228 osobám


			V roku 2018 zaniklo kvôli neplateniu dobrovoľné poistenie 1 228 osobám
22.5.2019 Tlačové správy

Sociálna poisťovňa zaznamenala v roku 2018 celkovo 1 228 prípadov ukončenia dobrovoľného sociálneho poistenia z dôvodu jeho neplatenia.

Napríklad v posledný mesiac roku – v decembri – pribudlo takýchto ukončených poistení 116.

Od roku 2014 stačí na ukončenie dobrovoľného poistenia, ak poistenec dva mesiace po sebe toto poistenie nezaplatí. Vtedy Sociálna poisťovňa tento vzťah ukončí a nevymáha nezaplatené poistné.

Podobne, ako končil rok 2018, začal aj ten 2019. V januári zaznamenala Sociálna poisťovňa 113 ukončených dobrovoľných poistení z dôvodu nezaplatenia poistného.

Naďalej však podľa Petra Višvádera, hovorcu poisťovne platí aj, že ak už fyzická osoba nemá záujem platiť poistné na dobrovoľné poistenie, môže sa kedykoľvek z neho v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne odhlásiť. „Dobrovoľné poistenie zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.“ 


Mohlo by vás zaujímať: Platíte ako SZČO minimálne odvody? Z II. piliera čakajte o desiatky tisíc eur menej ako zamestnanci


Vyplniť je k tomu potrebné tlačivo Registračný list FO – odhláška dobrovoľne poistenej osoby, ktorú je možné zaslať poštou alebo podať osobne v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska, a tiež elektronicky prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy (www.slovensko.sk).

K 31. decembru 2018 evidovala Sociálna poisťovňa 6 187 dobrovoľne poistených osôb na dôchodkové poistenie, 4 021 na nemocenské poistenie a 9 075 na poistenie v nezamestnanosti.

Všetky informácie o dobrovoľnom poistení sa občan dozvie pri návšteve ktorejkoľvek pobočky Sociálnej poisťovne, ale aj na webe Sociálnej poisťovne v časti Dobrovoľne poistený.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články