Poisťovňa Generali Slovensko: Najškodovejší sú mladí vodiči

7.11.2012 Tlačové správy

Najviac poistných udalostí pri povinnom zmluvnom poistení vozidiel spôsobujú mladí do 23 rokov, vodiči z Bratislavy a ak sa stane nehoda, je väčšia pravdepodobnosť, že za volantom sedí žena ako muž. Vyplýva to zo štatistík PZP poisťovne Generali Slovensko.


Cena PZP je výsledkom kombinácie kritérií, ktoré sa týkajú vozidiel (objem a výkon) a držiteľov vozidiel (vek a región). Poisťovňa sledovala v súvislosti s jednotlivými typmi vodičov dva parametre – počet poistných udalostí a škodovosť (pomer náklady na poistné plnenia/poistné), pričom v oboch uvedených parametroch sa ako výrazne najškodovejší ukázali mladí vodiči. Motorista vo veku 20 rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 % vyšší počet poistných udalostí. Zatiaľ čo škodovosť dvadsaťročných motoristov dosahuje v priemere 130 %, u 35-ročných to je 56 % a u seniorov vo veku 65 rokov len 25 %.


Druhou výrazne škodovou skupinou vodičov sú obyvatelia Bratislavského kraja. Ako uvádzajú štatistiky, práve títo motoristi spôsobia priemerne o 53 % viac poistných udalostí v porovnaní s vodičmi z ostatných regiónov Slovenska bez ohľadu na počet obyvateľov. Naopak, najmenej nehôd spôsobujú vodiči z Trenčianskeho, Košického a Banskobystrického kraja. Pre zaujímavosť sa poisťovňa pozrela aj na faktor pohlavie, ktorý v Generali Slovensko nemá vplyv na výšku poistky (a podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora ani nebude môcť mať). Podľa štatistík poisťovne Generali Slovensko spôsobia ženy za volantom o 20 % viac dopravných nehôd ako muži, ale výška škody je približne rovnaká ako v prípade mužov.


Čo sa týka samotného vozidla, zo štatistík vyplýva, že najviac vážnejších nehôd aj so škodami na zdraví spôsobujú vodiči, ktorí jazdia na autách Škoda, Volkswagen a Peugeot. V tomto prípade to súvisí s tým, že ich je na cestách najviac. Podľa výšky poistného plnenia v prípade úrazu pri dopravnej nehode sú vinníkmi najvážnejších nehôd najmä vodiči, ktorí šoférujú autá značiek Škoda, Peugeot a Iveco. Najčastejšie spôsobujú poistné udalosti slabšie vozidlá s objemom motora od 1 250 do 1 500 cm3 a výkonom do 66 kW, ktorých je rovnako na cestách najviac. Vážne škody, často s fatálnymi následkami, spôsobujú väčšie vozidlá, a to ťahače a veľké nákladné autá s objemom nad 10 000 cm3, ako aj autobusy. Svedčia o tom aj dve najväčšie škody hradené z povinného zmluvného poistenia z posledných dvoch rokov. Vodič kamióna v Nemecku nedodržal bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami a narazil do pred ním idúceho ťahača s návesom. Poisťovňa vyplatila poistné plnenie vo výške takmer 90-tisíc EUR a ďalších cca 30-tisíc EUR tvorí rezerva na úhradu straty zárobku. Tragicky dopadla čelná zrážka osobného vozidla s Ivecom, pri ktorej utrpela vodička osobného vozidla natoľko ťažké zranenia, že zostala v bdelej kóme. Vyplatené plnenie bolo vo výške takmer 140-tisíc EUR.


Klienti vnímajú povinné zmluvné poistenie ako zákonnú povinnosť a o poisťovateľovi sa rozhodujú najmä podľa ceny. Poisťovňa odporúča zamerať sa aj na kvalitu služieb (napr. právne poradenstvo), nakoľko niektoré poistné udalosti sú mimoriadne komplikované. Ide najmä o prípady, ak je poškodený agresívny, vyhráža sa alebo popiera priebeh nehody a snaží sa neoprávnene vymáhať škodu. Evidujeme napríklad prípad, keď vodička chcela vyparkovať svoje vozidlo, ktoré stálo pred stĺpom verejného osvetlenia, pričom do nej zozadu narazilo iné vozidlo. V šoku pustila spojku, čím jej vozidlo vrazilo do spomínaného stĺpu. Na to k nej prišiel vodič vozidla, ktoré do nej nabúralo a fyzicky ju napadol.


V súvislosti s PZP poisťovňa Generali Slovensko zaznamenala aj kurióznu poistnú udalosť, ktorú klient pri nahlasovaní na kontaktné centrum opísal nasledovne: „Stál som na križovatke, čakal som, kým prejde vozidlo predo mnou, mal som zaradenú jednotku a nohu na spojke. Chcelo sa mi kýchnuť, a keď som si kýchol, noha mi zo spojky vyskočila a narazil som do vozidla pred sebou.“

GENERALI SLOVENSKO



Zdroj: Generali Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS