Osem odporúčaní, ako zmeniť dopady inflácie na Slovákov. Tu sú rady


			Osem odporúčaní, ako zmeniť dopady inflácie na Slovákov. Tu sú rady
22.6.2022 Tlačové správy

V čase krízy rozmýšľa nejeden človek nielen nad tým, ako ušetriť, ale aj kam investovať svoje peniaze. Na čo treba teda myslieť?

 

Ako investovať v týchto ťažkých časoch? Aj na to sa pozreli rôzni investiční odborníci. 

Radí Maroš Ovčarik, PARTNERS odborník na investovanie

10 % REZERVA

  1. Nespoliehajte sa na to, že situácia sa vyrieši sama.

Zaujímajte sa o svoje peniaze a riešte situáciu hneď. Je takmer isté, že úrokové sadzby v bankách v konzervatívnych produktoch nebudú schopné konkurovať výške inflácie.

  1. Peniaze presuňte zo sporiacich účtov do investičných produktov.

Pokiaľ máte väčšinu úspor v banke na bežnom, sporiacom účte, či termínovanom vklade, presuňte aspoň časť z nich do výnosnejších produktov.

20 % INVESTÍCIE A DLHODOBÉ AKTÍVA

  1. Nebojte sa investovania. Venujte mu peniaze, ale aj čas.

Ak s investovaním len začínate, poraďte sa s finančným odborníkom. Výber vhodných investičných produktov závisí od mnohých parametrov a cieľov, ktoré plánujete dosiahnuť.

  1. Premyslite si, na aké obdobie plánujete investíciu.

Pri investícii napríklad do 3 – 4 rokov optimálne zmiešané fondy s prevahou dlhopisov. Tie sú menej náchylné na výkyvy, a lepšie tak chránia úspory v krátkodobom horizonte.

Pri investícii na 7 – 10 rokov sú vhodnejšie zmiešané fondy s vyšším, minimálne päťdesiatpercentným podielom akcií. Pri tomto horizonte sú vhodné aj realitné fondy, ako rozumná súčasť dobre rozloženého portfólia. Pri výbere fondov treba zohľadniť, aby boli globálne. Dokážu na jednej strane tlmiť prepady, na druhej ťažiť z trhových príležitostí.

RADÍ: Matej Dobiš, analytik Finančného kompasu

  • % ÚVERY
  1. Úvery na bývanie

Zvažujete, či kupovať byt teraz, alebo čakať? Pri prvom byte nemá význam s kúpou bytu čakať, ceny bytov stále porážajú aj vývoj inflácie. Ak kupujete nehnuteľnosť s investičným zámerom, zhodnotenie peňazí po prepočte vychádza na 7 % úroveň. Treba však počítať s tým, že cena bytu je v „bubline, ktorá by nemala prasknúť“.

Ak zvažujete hypotéku refinancovať, oplatí sa vám to, ak vám končí fixácia na hypotéke tento alebo budúci rok. Obdobie lacných úverov sme však už ako dlžníci nestihli.

Pri plánovanom predaji bytu vás bude zaujímať, že medziročný rast pri priemerných cenách nehnuteľností je na úrovni 22 %. Je to však regionálne, najdrahšia je Bratislava. Oplatí sa teda byt predať? Vzhľadom na cenu áno, no pri počte chýbajúcich bytov – viac ako 400 000,  je tu stále predpoklad nárastu hodnoty nehnuteľnosti.

  1. Pri ostatných spotrebných úveroch a pôžičkách platí: Nezadlžujte sa!

Nezadlžujte sa, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Ak sa však nedá inak, vopred si stanovte, koľko budete schopní za úver alebo pôžičku mesačne splácať. Neberte si úver kvôli maličkostiam a na nákup potravín. Platí totiž, že čím nižšia je pôžička, tým vyšší úrok zaplatíte. Ak sa zadlžujete, robte to len kvôli nákupu vecí, ktoré skutočne potrebujete a ktoré budete využívať dlhodobo.

RADÍ: Peter Gurecka, PARTNERS odborník na osobné financie 

40 % SPOTREBA

  1. Skontrolujte si všetky príjmy aj reálne mesačné výdavky v domácnosti.

Spíšte si všetky výdavky, len tak si urobíte najlepší obraz, na čo vám odchádza najviac peňazí. Zároveň jasnejšie uvidíte, kde sa viete uskromniť. 

  1. Takto skrotíte bežné výdavky v najzasiahnutejších oblastiach.

Potraviny: Urobte si zoznam skutočne dôležitých týždenných nákupov, do obchodu choďte vždy s nákupným zoznamom.

Náklady na bývanie: Zvážte, ako zbytočne neplytvať energiami.

Doprava: Pohonné hmoty výrazne ovplyvňujú aktuálny rozpočet, zvážte zbytočné cestovanie automobilom.

Hotely, kaviarne, reštaurácie: Pokúste sa obmedziť malé, nepotrebné výdavky na kávu.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články