Nové zrekonštruované priestory Wüstenrot centra v Košiciach


			Nové zrekonštruované priestory Wüstenrot centra v Košiciach
26.6.2015 Tlačové správy

Po úspešnom ukončení rekonštrukčných prác spoločnosť Wüstenrot oficiálne otvorila zmodernizované obchodné centrum na Alžbetinej ulici v Košiciach.

 

Rekonštrukcia pamiatkovo chránenej budovy je náročnejšia, má svoje pravidlá a plány renovácie sa prispôsobujú stavbe. Aj s rešpektom k danostiam historickej stavby však možno zrealizovať elegantnú renováciu.

Wüstenrot centrum sídli v starobylom meštianskom dome, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, a preto si rekonštrukcia vyžadovala špeciálny prístup a povolenia (Krajského pamiatkového úradu Košice, Mesta Košice, Okresného úradu Košice – Odboru starostlivosti o životné prostredie).

Projektovú dokumentáciu a inžiniersku činnosť zabezpečila CEVING SK, s.r.o. v období 08/2014 – 01/2015. Samotnú rekonštrukciu realizovala v priebehu jedného mesiaca spoločnosť KAMI profit, s.r.o. v spolupráci s regionálnymi dodávateľmi. Práce sa týkali predovšetkým výmeny vnútorných dlažieb, obkladov, rozvodov elektroinštalácie, dátovej siete, zdravotechniky, odvetrania priestorov, úpravy vykurovacieho systému, a tiež výmeny výkladov a vstupných dverí.

Dielo bolo ukončené a prevzaté do užívania 16.6.2015. Znamená investíciu do úžitkového i estetického skvalitnenia priestorov a do zvýšenia komfortu pre pracovníkov, klientov a návštevníkov tohto Wüstenrot centra.

Naša spoločnosť je vlastníkom budovy, v ktorej sa nachádzajú obchodné priestory. Sme veľmi radi, že môžeme klientom poskytnúť nové moderné priestory a zároveň sme rekonštrukciou prispeli aj k obnove Alžbetinej ulice nachádzajúcej sa na území Mestskej pamiatkovej rezervácie Košice a k zachovaniu kultúrneho dedičstva,“ hovorí Ing. Jozef Adamkov, predseda predstavenstva Wüstenrot stavebnej sporiteľne a.s. a Wüstenrot poisťovne, a.s.

Alžbetina ulica patrí k najstarším stredovekým uliciam Košíc (s rôznymi historickými názvami). Meštiansky dom č. 7 bol založený už v stredoveku. Stavebno-historické prvky z 13.-14. storočia sú zachované v obvodových murivách či pätkách bývalých valených klenieb západného traktu suterénu.

V 15. storočí bola nad suterénom vytvorená miestnosť s dreveným trámovým stropom, aj ďalšie prvky sa viažu k jednotlivým stavebno-historickým etapám, sú datované do renesancie, baroka, klasicizmu. V 60-tych rokoch 20. storočia bolo vytvorené prepojenie s objektom Alžbetina 5, komplexná obnova oboch objektov sa uskutočnila v rokoch 1994 – 1998.

Pri stavebných úpravách takýchto budov je potrebné rešpektovať špecifické podmienky, pamiatkari posudzujú všetky stavebné zásahy, pričom je dôležité zachovať historické vonkajšie i vnútorné prvky stavby.

Aj v prípade budovy dnešného Wüstenrot centra na Alžbetinej ulici 7 bola potrebná znalosť typológie historických stavebných konštrukcií, zachovanie dobového rázu či použitie tradičných materiálov (napríklad vstupné dvere sú dubové) aj zladenie fasády s ostatnými objektmi na tejto ulici.

Zaujímavosť...

Podľa neoficiálnych zdrojov býval v dome na Alžbetinej ulici (vtedy Hnilnej) v dome č. 7 (v zachovaných dokumentoch sa uvádza dom č. 4) aj posledný staviteľ Dómu svätej Alžbety, majster Stephanus Lapicidus alebo kamenár Štefan. Pod jeho vedením v 15. storočí mala Matejova veža získať architektonicky novšie prvky, nebola však nikdy dostavaná (podľa povesti preto, že z veže skočil alebo spadol).

 

Dobový záber na Alžbetinu ulicu a Dóm sv. Alžbety

Wustenrot 1

Vizualizácia renovácie priestorov s klenbovým stropom

Wustenrot 2

Vizualizácia renovácie priestorov Wüstenrot centra

Wustenrot 3

Pohľad na zrekonštruované priestory na Alžbetinej 7

Wustenrot 4

Zdroj: Wüstenrot

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS