Inflácia ukrajuje z našich peňazí. Poradíme vám, ako neprerábať


			Inflácia ukrajuje z našich peňazí. Poradíme vám, ako neprerábať
16.12.2021 Tlačové správy

Už roky sme sa neborili s takým rastom cien tovarov a služieb, ako v posledných mesiacoch. Nielenže míňame viac zo zarobených peňazí, zmenšujú sa aj naše úspory. Nemusí to však tak byť.

Inflácia dosahuje rekordné maximá. Taká vysoká ako v novembri nebola posledných 17 rokov. Oproti novembru 2020 narástla o 5,6 percenta. To výrazne ovplyvňuje aj naše úspory.

„Prudké nárasty inflácie jednoznačne neprajú konzervatívnejším typom klientov. Takýto typ klienta volí menej rizikové investičné portfóliá, s čím je spojený spravidla nižší výnos. V praxi to znamená, že investícia takéhoto klienta nedosahuje žiadny kúpyschopný výnos,“ vysvetľuje Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku.

Aj napriek obavám zo strát by mal preto podľa odborníka konzervatívny investor zvážiť, či z dlhodobého hľadiska nie je preňho predsa len vhodnejšia rizikovejšia investícia. Pri nej je totiž šanca zarobiť nad infláciu a teda reálne zhodnotiť peniaze. Pri konzervatívnych fondoch v podstate prerobíte. Pretože rast tu nikdy nebude taký, aby prebil súčasnú úroveň inflácie. A tá bude podľa odborníkov ešte rásť.

Je načase prehodnocovať

U dynamickejších, a teda rizikovejších investorov je vysoký predpoklad, že dokážu odolávať aj prudkému nárastu inflácie, aký môžeme v súčasnosti registrovať,“ dodáva Marek Sokol.

Ak máte teda dnes zainvestované vo fondoch, ktoré negatívne ovplyvňuje inflácia, je podľa odborníka načase prehodnotiť vybrané investičné portfólio. „V dnešnej dobe máme k dispozícii veľa možností, ako napríklad dlhodobé sporenie povedzme do ETF akciových podielových fondov, ktoré sú pri správnom nastavení dokonca bezpečnou alternatívou a čo je hlavné, výnosy vysoko prevyšujú mieru inflácie,“ odporúča Marek Sokol.

Samozrejme, aj tu sa treba dobre pozrieť, do čoho tieto fondy investujú. Neexistuje totiž jeden univerzálny ETF fond.

My odporúčame investície prioritne do indexových ETF podielových fondov. Určite veľkej časti obyvateľstva niečo povie napríklad pojem Standard & Poors 500, respektíve S&P500. Ide teda o index zložený z akcií 500 najväčších spoločností na území USA. Cieľom indexových fondov je takéto, už vzniknuté indexy nasledovať, a teda napodobňovať ich výkonnosť. Z pohľadu akcií sa prioritne treba zameriavať práve na rozvinuté oblasti, ako napríklad spomenutý americký trh, prípadne index rozvinutých krajín celého sveta a podobne,“ odporúča odborník.

„Viac“ je tu ideálnejšie ako „menej“

Ako však dodáva, je dobré diverzifikovať riziko prerobenia peňazí. A preto odporúča hľadať viacero investičných príležitostí. Jednou z možností je napríklad investícia do nehnuteľností. Netreba pritom hneď nejakú kupovať. „Existujú ETF podielové fondy, ktoré sú priamo zamerané práve na takéto investície, čím sa tento sektor stáva finančne dostupnejší pre všetkých,“ vysvetľuje Marek Sokol.

Upozorňuje však na to, že pri presune prostriedkov do vhodnejšieho portfólia veľmi záleží na uzatvorenej zmluve. „Niektoré maklérske či bankové spoločnosti si uplatňujú aj poplatky pri ukončení investície. My napríklad takýto poplatok nenastavujeme, aby sa klient mohol kedykoľvek slobodne rozhodnúť, či chce vo svojej investícii aj naďalej pokračovať, alebo si ju želá ukončiť,“ hovorí špecialista.

Rovnako ako pri investíciách odporúča prehodnotiť nastavenie sporenia na dôchodok v druhom pilieri. „Dnes jednoznačne odporúčame klientom, aby si zvolili indexový fond, nakoľko jeho výnosnosť z dlhodobého hľadiska prevyšuje všetky ostatné. To sa vo výraznej miere neskôr odzrkadlí aj na samotnej výške dôchodku klienta. Zároveň by som sa zameral skôr na pasívne riadené fondy, ktoré nie sú spravované portfólio manažérom, a to práve vďaka ich nižším poplatkom. S nižším poplatkovým zaťažením je opäť spojený vyšší výkon, a teda vyšší očakávaný dôchodok.

Pri druhom pilieri je prechod z konzervatívneho do rizikovejšieho fondu, prípadne prechod z jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti do druhej bezplatný.

Zdroj: UNIVERSAL maklérsky dom

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS