Historická výkonnosť úspor je zradná. Na toto si treba dať pozor


			Historická výkonnosť úspor je zradná. Na toto si treba dať pozor

Investori majú za sebou nielen pekný rok, nielen päťročnicu ale dokonca celú dekádu.

„Pri spätnom pohľade je zhodnotenie úspor na úrovni piatich percent ročne naozaj prepadák,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Aký vplyv má takáto skúsenosť na výnosové požiadavky investorov?

„Očakávať pri investovaní identické výsledky ako boli dosiahnuté v minulom roku je nereálne. Už aj preto, že nový rok prináša nové situácie a investori sú už minulosťou poučení. Ich reakcie na totožné udalosti sa nezopakujú,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Má však história dosah na budúcnosť, aspoň čo sa týka očakávaní investorov?

Správcovská spoločnosť Schroders pôsobí v desiatkach krajín po celom svete a okrem správy aktív vlastným prieskumom skúma nálady investorov. Zúčastňuje sa ho približne 23 000 investorov z 32 krajín. 

Z odpovedí napríklad vyplynulo, že Američania sú najoptimistickejší národ, aspoň čo sa týka zhodnotenia ich úspor. Očakávajú totiž v najbližších piatich rokoch rast o 12,5 % ročne. Takmer tri štvrtiny opýtaných začalo viac premýšľať o svojom finančnom majetku a pokúsili sa upraviť svoje osobné financie. Až 79 % oslovených dokázala dodržať plán a ciele v sporení alebo ich dokonca prekročiť.

Američania očakávajú zhodnotenie úspor o 12,5 % ročne v najbližších piatich rokoch. O koľko je ich očakávanie vyššie ako očakávanie investorov z ostatných krajín? O veľa  zase nie. O pár desatín percenta nižšie očakávania majú ázijskí investori a investori z Arábie, Austrálie a Južnej Afriky. Európania však očakávajú zhodnotenie vo výške „iba“ 9,7 %.

„Zaujímavé na týchto očakávaniach je pohľad na ich vývoj. Za posledných pár rokov za postupne zvyšuje. Kým v roku 2017 boli očakávania na úrovni 10,2 %, v roku 2019 to bolo 10,7 % a v roku 2021 investori očakávali zhodnotenie už o 11,3 %. Iba pre pripomenutie: ide o ročný výnos zamýšľanej päťročnej investície v objeme aspoň 10 000 eur,“ upozorňuje analytik.

Za rastom očakávaní treba vidieť dosahované výnosy v minulosti. „Napríklad index S&P 500 s miernymi prestávkami prinášal zhodnotenie prevyšujúce nielen 10 % ale za posledné tri roky viac ako 15 %. Historické výnosy určite majú vplyv na očakávania budúcich výnosov,“ objasňuje Pavel Škriniar. 

Potvrdzujú to odpovede Japonských investorov, ktorí by sa uspokojili aj s polovičnou výškou zhodnotenia, než požadujú investori z ostatných krajín. Japonský akciový index sa svojou výkonnosťou v uplynulých rokoch naozaj nemôže porovnávať s americkým.

Pri očakávaniach budúceho zhodnotenia vidieť kontrast medzi generáciami. Generácia 18-37 ročných sa uspokojí s výnosom 11,7 %, čo je veľmi podobné výsledku 11,9 %, ktorý požadujú 38-50 roční. Naproti nim stoja 51-70 roční s víziou zhodnotenia na úrovni 10,4 % a starší ako 70 rokov, ktorým by postačilo aj 9,0 % ročne v najbližších piatich rokoch.

Výnosové očakávania na úrovni 10-20 % nie sú nereálne, sú však spojené s nižšou pravdepodobnosťou dosiahnutia. Päťročná investícia napríklad do spomínaného indexu S&P 500 priniesla počas desiatok sledovaných rokov výnos v rozpätí od -22 % ročne až po +29 % ročne.

„Skroťte svoje plány, ak idete investovať s vidinou zhodnotenia o 20 % v nasledujúcom roku. Pripravte sa radšej na to, že výnosy nebudú ani polovičné. Bežný ročný výnos na päťročnom horizonte je približne 7,5 %. Keďže každý rok je v niečom špecifický a aj v roku 2022 sa určite udejú veci, ktoré sa doteraz nestali a s ktorými nikto nepočítal, tak každé percento navyše považujte ako bonus,“ odporúča na záver Pavel Škriniar, investičný analytik. 

Správne umiestnenie úspor si vyžaduje individuálne zhodnotiť situáciu investora a vyskladať mu portfólio presne na mieru. Ak sa vám to zdá zložité, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zanalyzuje vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenie vhodné pre vás.

Zdroj: Swiss Life Select Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články