Grexit by eurozóna mala zvládnuť, ale môže mať dlhodobejšie dôsledky


			Grexit by eurozóna mala zvládnuť, ale môže mať dlhodobejšie dôsledky

Riziká plynúce z prípadného odchodu Grécka z eurozóny na ekonomiku menovej únie sa budú dať zvládnuť, mohli by však spôsobiť dlhodobejšie dôsledky, ktoré je dnes ťažké odhadnúť. Uviedla to tento týždeň ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P).

oxi_reuters_greece

Agentúra je presvedčená, že riziko opustenia eurozóny Gréckom vzrástlo v poslednom období na 50 % potom, ako sa grécka vláda minulý víkend rozhodla zamietnuť návrhy veriteľov na riešenie gréckej krízy a rozhodovanie ponechala na obyvateľov. Referendum sa konalo práve dnes.

Podľa S&P by vplyv Grexitu na ekonomiku ostatných krajín eurozóny mal byť do určitej miery zvládnuteľný. Na druhej strane by potenciálne mohol spočiatku negatívne ovplyvniť kapitálové trhy, čo by spôsobilo počiatočný rast výnosov dlhopisov, najmä okrajových ekonomík eurozóny, ktoré sú podľa trhov zraniteľnejšie.

Čo sa týka ratingu ostatných krajín eurozóny, podľa S&P by sa prípadný Grexit nemal okamžite negatívne odraziť na ich úverovej dôveryhodnosti, nakoľko v súčasnosti je eurozóna finančne omnoho lepšie zabezpečená. Navyše je aj v menšej miere prepojená s finančným trhom Grécka.

Iná by bola situácia pre samotné Grécko. S&P je presvedčená, že prípadný Grexit by ešte viac zhoršil už aj tak zúfalú situáciu gréckych bánk. Dôsledky pre zahraničné banky a poisťovne však budú obmedzené a podľa všetkého nepovedú k zhoršeniu ratingu, nakoľko finančné inštitúcie už obmedzili priamu expozíciu voči Grécku.

Podľa analytika S&P Lapa Guadagnuola „celkovo je agentúra presvedčená, že dôsledky Grexitu by sa mali dať zvládnuť. Na druhej strane však v prípade odchodu Grécka z eurozóny by sa doteraz zdôrazňovaná nemennosť menovej únie ukázala ako nesprávna, čo by podľa neho mohlo odštartovať dlhodobejšie následky, ktoré sa teraz dajú len ťažko odhadnúť.

Z tohto dôvodu sme presvedčení, že Grexit sa môže stať takou mimoriadnou udalosťou, že nemôžeme vylúčiť ani scenár, ktorý by v otázke politickej súdržnosti viedol k dlhodobejším škodám,“ dodal Guadagnuolo. To by podľa neho mohlo následne viesť k opätovnej finančnej fragmentácii v regióne s negatívnymi dôsledkami na dôveryhodnosť ekonomík v rámci a aj mimo Európy.

Foto: Reuters

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS