Dostať sa von z dlhového kolotoča? Treba sa finančne vzdelávať


			Dostať sa von z dlhového kolotoča? Treba sa finančne vzdelávať
30.3.2021 Tlačové správy

Napriek v posledných výsledkoch uvádzanému vzrastu finančnej gramotnosti oproti priemeru iných Európskych krajín zaostávame. 

Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) bola minulý rok oslovená Ministerstvom práce, sociálnych vecí na spoluprácu pri projekte dlhovej poradne, kde sa tiež bude aktívne zaoberať finančným vzdelávaním. Finančná gramotnosť je na Slovensku ešte stále na relatívne nízkej úrovni, no keď sa niekto rozhodne, že chce zmeniť svoj život a vymaniť sa z dlhov, má viacej možností, čo môže urobiť.

Čo hovorí legislatíva?

Podľa definície národných štandardov finančnej gramotnosti vydanom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu  Slovenska je finančná gramotnosť, citujeme, schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.

Finančná gramotnosť nie je absolútnym stavom, je to kontinuum schopností, ktoré sú podmienené premennými ako vek, rodina, zamestnanie, kultúra či miesto bydliska. Je to označenie pre stav neustáleho vývoja, ktorý umožňuje každému jednotlivcovi efektívne reagovať na nové osobné udalosti a neustále meniace sa ekonomické prostredie.

V súvislosti so zvyšovaním vedomostí v oblasti finančnej gramotnosti je podstatnou zložkou zameranie na vonkajšie prostredie na trhu práce, kde je uplatnenie možné vo forme zamestnania alebo samozamestnania (*Zdroj: https://www.minedu.sk/data/att/11358.pdf)

Začať sa finančne vzdelávať by malo byť samozrejmosťou a prvý krokom. Aktuálne najobľúbenejším zdrojom finančných informácií je internet, špeciálne médiá, ktoré prinášajú články a rubriky zo sveta financií, ale aj čítanie odborných kníh a počúvanie podcastov.

Základný postoj, bez ktorého sa nedá nič vyriešiť

Len zrelý človek dokáže prijať zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré v živote urobil. Aktívne situáciu rieši a zároveň je aj pripravený niesť následky. Má v sebe ochotu a snahu niečo zmeniť.

  • Na začiatku všetkého je nutné si uvedomiť, že máme problém s financiami. To je úplný základ toho, aby sme sa dokázali pohnúť ďalej.
  • Keď to prijmeme, musíme sa rozhodnúť, že tento problém chceme vyriešiť.
  • Následne potrebujeme pochopiť, čo sa stalo. Kde je príčina? Dokázať sa sebakriticky pozrieť na to, čo sme urobili alebo neurobili, že sme sa dostali do tejto nepríjemnej situácie. Priznať si, že sme sa pomýlili, je znakom zrelého človeka.

Na začiatku celého teda stojí rozhodnutie, že chceme aktívne vyriešiť svoj finančný problém. Bez toho zmena nie je možná. Hlavná zásada je: Byť proaktívni. Konať okamžite a otvorene komunikovať. Komunikovať s tými, ktorým dlžíme, ale aj so svojou rodinou a najbližšími.

Zdroj: ASINS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS