Prichádza ochladenie trhu? Slováci medziročne vložili do svojich firiem menej majetku


			Prichádza ochladenie trhu? Slováci medziročne vložili do svojich firiem menej majetku
30.7.2020 Spektrum

Aj napriek tomu, že v minulom roku Slováci založili viac firiem ako v roku 2018, základný kapitál, ktorý doň vložili bol medziročne výrazne menší.

Vyplýva to z analýzy dát poradenskej spoločnosti Bisnode, jednotky na trhu v poskytovaní ekonomických informácií. Na našom trhu tak vlani podnikatelia založili firmy (spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti), ktorých majetok je vo výške celkovo viac ako 355 miliónov eur.

„Je to výrazne menej ako vložili podnikatelia do svojho nového biznisu rok predtým, a to aj napriek faktu, že ekonomike sa stále dobre darilo,“ uvádza Petra Štěpánová, analytička Bisnode.   

V roku 2019 založili podnikatelia na Slovensku dovedna 21 443 spoločností, z toho 21 262 eseročiek a 181 akciových spoločností. Výška ich základného kapitálu tvorila sumu 355 077 639 eur.

„Počet firiem sa od roku 2018 zvýšil, kedy medziročne podnikatelia založili na Slovensku o 1 516 spoločností viac, no s nižším majetkom o 12,8 milióna eur. Z dát ďalej vyplýva, že vzniklo menej veľkých – akciových spoločností, ktoré sa zväčša zakladajú s rádovo vyšším imaním, minimálne v sume 25 tisíc eur.

Naopak, veľký nárast v počte firiem zapríčinil zvyšujúci sa počet spoločností s ručením obmedzeným. V ich prípade je základný kapitál nižší, minimálne vo výške 5 tisíc eur, a to môže súvisieť aj s celkovým poklesom,“ zdôvodňuje Petra Štěpánová. 

Analýza Bisnode zároveň môže naznačovať postupné náznaky ochladzovania trhu. „Vidieť to na dátach zo začiatku tohto roka, kedy sa vplyvom šírenia pandémie koronavírusu vznik nových spoločností takmer úplne zastavil,“ upozornila analytička Bisnode Petra Štěpánová. 

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články