Počas druhej vlny pandémie klesol počet preventívnych prehliadok


			Počas druhej vlny pandémie klesol počet preventívnych prehliadok

Počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu klesol počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov pre dospelých aj u gynekológov. 

Odložená zdravotná starostlivosť mala za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Upozornila na to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).

AOPP pripomenula, že odklad zdravotnej starostlivosti počas druhej vlny sa nedotkol len plánovaných operačných výkonov, ale aj prevencie. "Podľa údajov vyžiadaných AOPP od zdravotných poisťovní, ktoré porovnávali posledný kvartál rokov 2019 a 2020, klesol počet preventívnych prehliadok u praktických lekárov pre dospelých takmer o tretinu," poukázala AOPP.

Preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých tak absolvovalo o 66.061 pacientov menej, čo predstavuje pokles o 31,4 percenta. Z údajov zdravotných poisťovní tiež vyplýva, že preventívnu prehliadku u gynekológa za rovnaké obdobie odložilo 28.167 žien, čo je pokles o 7,9 percenta.

„Zanedbanie prevencie a včasného záchytu ochorení považujem za jeden z najzásadnejších problémov. Ukáže až čas, k akým ďalším a zbytočným pandémiám sme tým prispeli," skonštatovala Mária Lévyová, prezidentka AOPP.

Zdroj: AOPP, TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články