Novovznikajúce riziká podľa Swiss Re. Sci-fi, alebo realita?


			Novovznikajúce riziká podľa Swiss Re. Sci-fi, alebo realita?
5.8.2023 Spektrum

Zaisťovňa Swiss Re zverejnila svoju štúdiu s názvom SONAR, ktorá odhaľuje významne sa meniace a novovznikajúce riziká, vyplývajúce z dynamických, geopolitických a sociálnych zmien v dnešnom svete.

Jedným z takýchto rizík je „otváranie“ Arktídy. Keďže sa Arktický oceán a priľahlé územie otepľujú dvakrát až trikrát rýchlejšie ako zvyšok zemegule, tak sa ľad topí a začínajú sa otvárať nové skrátené lodné trasy.

Táto oblasť je však horúcim miestom z hľadiska potenciálneho geopolitického napätia, čo vyvoláva obavy ohľadom toho, ako tu budú riadené či kontrolované ekonomické aktivity a súvisiace riziká.  


Mohlo by vás zaujímať: Petra Vlhová o duševnom zdraví: Som tiež len normálny človek, mám dni, keď plačem na izbe


Patrick Raaflaub, hlavný manažér rizík skupiny Swiss Re, zastáva názor, že väčšie ekonomické záujmy, klimatická zmena a geopolitické napätie robí z Arktídy semenisko pre novovznikajúce riziká a kumuláciu potenciálnych rizík. Cieľom správy SONAR je proaktívne zapojiť klientov a zainteresované osoby do diskusie o novovznikajúcich rizikách. 

Potenciálne významným rizikom, aj keď viac futuristickým, je podľa správy SONAR technológie pre riadenie slnečného žiarenia, ktorá by mohla byť použitá na ochladzovanie Zeme. Aj keď to nerieši kľúčovú príčinu globálneho otepľovania, najmä emisie skleníkových plynov, tak by to mohlo pomôcť k zníženiu globálnej teploty.

Avšak také technické postupy, ako je injektovanie vysoko reflexívnych častíc do atmosféry s cieľom odraziť slnečné svetlo späť do priestoru, by mohli otvoriť, resp. vyvolať, celý rad nových environmentálnych rizík a vytvoriť potenciál pre medzinárodné konflikty.


Mohlo by vás zaujímať: Ako riešiť storno v cestovnom poistení pri prírodných katastrofách? INSIA radí


Ak by bol daný zámer realizovaný a potom náhle ukončený, tak dôsledkom takéhoto riadenia slnečného žiarenia by mohlo byť rýchle zvýšenie teploty, ktoré by prinieslo súvisiace klimatické efekty. Mohlo by to viesť k nárastu alebo geografickému posunu, pokiaľ ide o extrémne klimatické udalosti, ako sú sucho alebo hurikány. Otázkou by bolo, ako kompenzovať utrpené negatívne účinky.  

Iné, novovznikajúce riziko v technologickej oblasti, by mohlo pochádzať zo zložitých systémov strojového vzdelávania a umelej inteligencie. Tieto dve oblasti s vysokým dopadom tiahnu novú vlnu technologického pokroku. Keďže používanie umelej inteligencie sa zvyšuje, tak to isté nastáva v oblasti možných rizík.


Mohlo by vás zaujímať: Jakub Mertl doplnil zloženie predstavenstva finančnej skupiny UNIQA  


Profesionálni hackeri môžu nielen pozmeniť modely tak, že budú robiť chyby alebo nechajú unikať informácie, ale môžu tiež narušiť výkon modelu prostredníctvom skomolených školiacich údajov alebo krádeží a extrahovaním modelov strojového vzdelávania. 

V správe SONAR sa tiež zdôrazňuje, že nástup umelej inteligencie zvyšuje príležitosti pre podvod a stratu duševného vlastníctva. Môže ísť napríklad o falšované ratingy bonity, alebo kreditné ratingy používané poisťovateľmi na ocenenie rizík klienta.

V autopoistení môžu byť systémy riadenia škodových udalostí založené na umelej inteligencii oklamané tak, že „vidia“ masívnu škodu, aj keď v skutočnosti k žiadnej škode nedošlo. Swiss Re tiež upozorňuje, že pokiaľ je systém umelej inteligencie nabúraný, tak by to mohlo dokonca vyústiť do škody na zdraví spôsobením dopravnej nehody autonómneho vozidla. 

Vzhľadom na to, že správa Swiss Re obsahuje len vybrané príklady novo vznikajúcich rizík, tak sa záujemcom o túto problematiku odporúča preštudovanie úplného znenia správy SONAR.  

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články