Detektívi z Unionu odhalili minulý rok pokusy o podvod za takmer 800.000 eur


			Detektívi z Unionu odhalili minulý rok pokusy o podvod za takmer 800.000 eur
29.1.2021 Spektrum

Poistní podvodníci nezaháľali ani v roku 2020 – vlani detektívi z Unionu preverili približne 600 podnetov, ktoré sa týkali podozrenia z nezákonnej činnosti. 

„V 57 prípadoch dokázali úmyselné poškodzovanie poisťovne. Zachránili tak skoro 800.000 eur, o ktoré by inak Union prišiel,“ uvádza hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Dodáva, že ide o porovnateľnú situáciu s predchádzajúcimi rokmi – ani pandémia koronavírusu, ktorá je témou číslo jedna vo svete, teda nezastavila pokusy o podvody a čo je prekvapujúce - dokonca neznížila ani ich počet.

„Najobľúbenejšími oblasťami špekulantov sú poistenie motorových vozidiel, životné poistenie a cestovné poistenie,“ hovorí poistný detektív Unionu Ivan Debnár. Spomína si na nedávny prípad mladých dovolenkárov v Chorvátsku, ktorí sa rozhodli v rámci poistenia zodpovednosti za škodu žiadať o náhradu za „utopený mobil“.

Študenti k žiadosti doložili faktúru, ktorá však bola vyrobená svojpomocne a aj opis poistenej udalosti už bol použitý v minulosti. „Výsledkom tohto pokusu je začaté trestné stíhanie a nie najlepší štart mladého študenta do života,“ uzatvára I.Debnár.

Ďalší kuriózny prípad poistného podvodu sa stal v oblasti cestovného poistenia – klienti tvrdili, že sa im stratila batožina. „Išlo o luxusné značky ako Prada či Gucci. Keď však naši kolegovia overovali pokladničné bloky, zistili, že v daných obchodoch nikdy podobný tovar nepredávali. Išlo teda o jasný podvod,“ hovorí B.Dupaľová Ksenzsighová.

No a ako je možné, že sa podobné pokusy o podvod podarí odhaliť? „Úzko spolupracujeme  s našimi pobočkami a súčasne čerpáme potrebné informácie priamo od klientely, z polície a samozrejme vymieňame si informácie s inými poisťovňami,“ vysvetľuje I.Debnár.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.