Ceny stavebných prác a materiálov rastú. Čo ich môže zastaviť?


			Ceny stavebných prác a materiálov rastú. Čo ich môže zastaviť?

Podľa najnovších údajov štatistického úradu ceny stavebných prác v októbri medziročne vzrástli o 8,8 % a ceny stavebných materiálov takmer o 23 %.

 Aj inflácia ide ruka v ruke s kontinuálnym stúpaním týchto cien a tento trend môže zastaviť jedine zníženie dopytu. Tento scenár je však skôr utópiou. Viac prináša v komentári Viktor Obtulovič, odborník na reality zo spoločnosti FinGO.sk. 

Skúška trpezlivosti aj finančných možností kupujúcich

Momentálne je ťažké predikovať, ale istú mieru stabilizácie cien stavebných materiálov by sme mohli vidieť už v priebehu roku 2022. Ale len za predpokladu, že by sa znížil spomínaný dopyt po stavebných materiáloch, ak by sa napríklad plánovaná výstavba novostavieb na určité obdobie pribrzdila, resp. odložila “do šuflíka”.

Dopyt po bývaní je však natoľko silný, že takýto scenár je skôr utópiou. Skúšaní budú predovšetkým kupujúci a otázne bude, akú vysokú cenovku budú ochotní, resp. aj finančne schopní zniesť.

Novostavby môžu zdražieť aj o 20 %

Vyššie ceny v stavebníctve robia vrásky na čele developerov aj kupujúcich, ktorí majú zarezervované byty “z papiera”. Rozostavané novostavby sa dokončujú aj za súčasnej situácie a ak sa stúpajúci vývoj cien nezastaví, novostavby môžu na budúci rok zdražieť aj o 20 %. Keď sa pozrieme na trh, dnes už všetci developeri majú vo svojich zmluvách zadefinovanú inflačnú doložku, aby ju v prípade potreby vedeli aj použiť. 

Táto doložka počíta práve s prípadom, kedy sa cenový index pravidelne zverejňovaný štatistickým úradom zvýši nad určité percento a v tom prípade má developer právo a nárok o takto navýšenú sumu požiadať kupujúceho pred podpisom kúpnej zmluvy. Kupujúci je v tomto prípade povinný takto navýšenú kúpnu cenu o cenový index zaplatiť.

Problémom je aj pracovná sila

V súčasnosti je problémom aj stále ubúdajúci počet kvalifikovanej pracovnej sily, čo sa nahrádza pracovníkmi zo zahraničia, ale aj tam sú limity. Vykúpením z tejto situácie môžu byť nové technológie a postupy výstavby, ktoré by nevyžadovali taký veľký objem pracovnej sily. Môžeme tak predpokladať, že výstavba sa bude časom automatizovať a prefabrikovať.

Ako ušetriť pri stavbe domu?

Kto sa teraz rozhoduje či stavať dom, môže ušetriť ešte predtým, ako sa pustí do výstavby. Odporúčam mať dobre premyslený projekt, dom si viete navrhnúť už pred samotnou kúpou pozemku. Treba viac komunikovať s odborníkmi, meniť zaužívané trendy a praktiky výstavby a pozisťovať si aj informácie o alternatívnych spôsoboch výstavby.

Ak klient viac zainvestuje do projektu a prípravy stavby, o to menej ho bude samotná výstavba stáť. Takisto odporúčam nechať si stavbu zhotoviť na kľúč generálnemu zhotoviteľovi, aby ste predišli zbytočným komplikáciám so zháňaním pracovnej sily aj potrebných materiálov počas výstavby.

Zdroj: FinGo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články