Ako vnímajú Nemci elektrokolobežky v prevádzke?


			Ako vnímajú Nemci elektrokolobežky v prevádzke?
28.11.2019 Spektrum, Zahraničie

Po pol roku povolenej prevádzky zdieľaných elektrokolobežiek v nemeckých mestách usporiadal reprezentatívnu štúdiu inštitút GIM Automotive & Mobility, v ktorej sa pýtal občanov na ich názory. Výsledok: skôr skepsa a len malá osobnú skúsenosť s užívaním.

Mnoho Nemcov vidí zdieľané elektrokolobežky ako nebezpečnú prekážku prevádzky s často bezohľadnými jazdcami. Ako sú tieto približovadlá skutočne rizikové a kto je najčastejšie ohrození – v tom panuje medzi mladšími a staršími respondentmi nezhoda. Proti skôr skeptickému postoju k zdieľaným elektrobežkám stojí nepatrná osobná skúsenosť odpovedajúcich. A napriek tomu je možné v tomto fenoméne vidieť potenciál: u mladších a stredných vekových skupín panuje záujem, aby mohli nové vozidlá dokonca dlhodobo využívať.  

Mediálna diskusia o nebezpečenstve elektrokolobežiek sa zrkadlí aj vo vnímaní respondentov celonemeckej štúdie, a to najmä u starších vekových skupín. Starší občania žiadajú ešte jasnejšie pravidlá pre prevádzku a tiež nevyhnutne sankcie, aby sa mohol zmeniť obraz „bezohľadných a nezodpovedných vodičov kolobežiek" a aby bolo možné fungujúce spolunažívanie všetkých účastníkov premávky. Prečo? Pretože minimálne príležitostný záujem o využitie tohto dopravného prostriedku panuje u širokej verejnosti a bude zosilňovať ruka v ruke s rozširujúcou sa ponukou zdieľania v ďalších mestách a regiónoch.

To, či sa táto „hračka pre dospelých" môže dlhodobo etablovať ako vážnejší konkurent iných dopravných prostriedkov, môže záležať na rôznych faktoroch. Napríklad na obohacovaní ponuky, regulácii, ale aj na tom, či elektrokolobežky sú vôbec schopné nahradiť iné dopravné prostriedky. V našej ére atakovania v stále väčšej miere klimatickými zmenami je napínavé tiež sledovať, ako sa bude vyvíjať skutočná „ekologická bilancia" týchto mikrovozidiel, a ako na to budú reagovať ľudia. Podrobnosti a presnejšie štatistiky zo štúdie možno bezplatne získať po jednoduchej registrácii TU.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články