Coface: Aktualizácia hodnotenia úverového rizika krajín


			Coface: Aktualizácia hodnotenia úverového rizika krajín
28.10.2014 Poistný trh

V eurozóne vidieť pomalé, aj keď predsa oživenie. V hlavných rozvíjajúcich sa krajinách  vládne politická a finančná nestabilita.

 

Svetový rast sa postupne, ale isto zotavuje

Svetová ekonomika vstúpila do fázy potvrdeného, no zároveň veľmi pomalého a veľmi nerovnomerného  zotavenia sa. Konštatuje to nadnárodná spoločnosť Coface vo svojej najnovšej správe, v ktorej zároveň hodnotí krajiny z pohľadu schopnosti ich firiem splácať pohľadávky v biznise. Komplikovanosť a ťažkopádnosť tohto zotavenia vysvetľuje podľa nej viacero faktorov. Jednak je tu stále vysoká úroveň verejného aj súkromného dlhu, dynamika úverovania má predkrízové sadzby a je tu aj nové riziko defláciev eurozóne, pričom z dlhodobého hľadiska tu stále absentuje podnikateľská dôvera.

Coface predpovedá tento rok globálnyrast 2,8 %, čo je o 0,1bodu viac ako v roku2013. „Ide zároveň o vôbec prvý nárast od roku 2010, hoci je to stále menej, než v prípade predkrízového rastu. Ten sa v rokoch 2006 a 2007 pohyboval na úrovni 4 až 4,5 %. Hnacou silou zrýchlenia sú najmä vyspelé ekonomiky, na ktoré pripadá rast 1,6 %, čo je o 0,3 bodu viac ako v roku 2013,“ konštatuje spoločnosť. Na druhej strane rozvíjajúce sa krajiny zaznamenali spomalenie zodpovedajúce ich veľkosti (4,3%, pokles o-0,3 bodu). „V budúcom roku však už budeme svedkami celkového zrýchlenia rastu, globálne ho očakávame 3,2%,“ podotýka.

Mapa úverového rizika krajín, ktorú v súčasnosti aktualizuje Coface, je tak v súlade s týmto prehodnotením rastu. Posúdenie rizík vo vyspelých krajinách vo väčšine prípadov znížilo obavy. V prípade rozvíjajúcich sa krajín spoločnosť Coface po posúdení situácie zhoršila stupeň úverového rizika.

V eurozóne sa úverové riziko zlepšuje


Kým po externom šoku v prvom štvrťroku zaznamenali Spojené štáty solídny rast (prognóza na tento rok je 2 %), v krajinách Európy je výrazný nepomer hodnotenia oživenia. Celkový rast je revidovaný mierne nadol na 0,9 %, a to aj v dôsledku menej priaznivých vyhliadok pre Nemecko (1,6 %), Francúzsko (0,4 %) a Taliansko (0,2 %). „V eurozóne sme v druhom štvrťroku pozorovali pokles dôvery podnikateľov, a to aj z dôvodu geopolitického napätia na Ukrajine a rizika deflácie,“ konštatuje Coface.

Španielsko je príkladom výraznej dynamiky oživenia, s predpoveďou rastu pre tento rok 1,2 % a v nadchádzajúcom roku 2015 dokonca 1,7 %. Oživenie domáceho dopytu, zlepšenie finančnej situácie firiem, dynamika vývozu a pokles insolvencií (medziročne ku koncu júna to bolo menej o 30 %) sa podpísali pod zlepšenie úverového rizika krajiny. Výsledkom je, že Coface zlepšil rating Španielsku z predchádzajúcej známky B naA4.

Známka A3 pre Holandsko (prognóza rastu pre tento rok je 0,7 %) a Belgicko (v tomto roku predpokladáme rast 1 %) zas sprevádza aj pozitívny výhľad na vývoj úverového rizika. „Do oboch krajín sa vrátil rast podporený vývozom, pričom pozorujeme vzostup investícií a pokles firemných insolvencií,“ hodnotí Coface.

Hodnotenie úverového rizika v Rusku, Turecku a Venezuele sa zhoršilo, čelia makro-finančným a politickým otrasom

V reakciina nedávne zmeny politického aj spoločenského vývoja a následný vplyv na aktivitu firiem oznámil Coface tri zásadné zhoršenie hodnotenia.

Rating Ruska Coface znížil až na C. Ukrajinská kríza mala negatívny dopad na rast. Pre tento rok prognózuje Coface rast 0 %, a to predovšetkým z dôvodu poklesu investícií a spomalenia spotreby. „Navyše ťažkosti pri investíciách, ktoré sme videli už v roku 2013, ukazujú na pokles podnikateľskej dôvery hlavných ruských hráčov. Dôkazom je aj veľký odliv kapitálu z Ruska, ktorý badať už od roku 2008. Pri hodnotení sme tiež zobrali do úvahy fakt, že mnohé ruské firmy sú masívne zadlžené. S obmedzeným prístupom na trhy z dôvodu sankcií, ale aj poklesu rubľa, čelia spoločnosti medziročne veľkému nárastu omeškania s termínom splátok,“ upozorňuje Coface.

Turecku klesá rating na známku B. Kým ekonomická aktivita firiem vTurecku ukazuje určitú odolnosť (prognóza pre tento rok je rast 3,3 %),  zahraničný dlh zostáva vysoký. To zároveň nepriaznivo vplýva na zvýšenie citlivosti voči menovému riziku. Líra sa ukázala byť veľmi volatilná na zmeny v menovej politike amerického Fedu, ktorý plní úlohy centrálnej banky. Skúsenosti Coface tiež ukazujú, že sa veľmi zhoršila aj platobná schopnosť podnikov. „Obdobne politické napätie a narastajúca nervozita na hraniciach krajiny pravdepodobne ovplyvnia aj vnútornú stabilitu,“ dodáva spoločnosť.

Venezuela sa v súčasnosti zosunula dokonca až do D kategórie. Krajina je v recesii (rast -2,5%) a ťaží ju aj hyperinflácia (64 % v tomto roku)  aj z dôvodu nedostatku tovaru. Riziko znárodnenia a predovšetkým prídelový systém dovozu, ako aj kontrola cien a marží, vrhajú tieňna už aj tak veľmi zložité podnikateľské prostredie.

Coface z tohto dôvodu zlepšil, prípadne zhoršil hodnotenie nasledujúcim krajinám:

Pozn.: Coface posudzuje riziko krajiny meraním priemernej miery nesplácania zo strany podnikov v danej krajine v rámci svojich obchodných operácií v krátkodobom horizonte. Netýka sa to štátneho dlhu. Aby Coface určila riziko krajiny, hodnotí výhľad krajiny  z ekonomickej, finančnej a politickej stránky v spojení s platobnými skúsenosťami Coface
a vyhodnotením podnikateľskej klímy.

Coface hodnotí úroveň rizika v siedmich stupňoch: A1, A2, A3, A4, B, C, D a môže sa kombinovať aj s ohľadom na pozitívny či negatívny výhľad.

 

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články