Aj živnostníci môžu získať dávku v nezamestnanosti. Ak sú dobrovoľne poistení


			Aj živnostníci môžu získať dávku v nezamestnanosti. Ak sú dobrovoľne poistení
30.12.2015 Tlačové správy

Ukončíte alebo prerušíte živnosť. Stanete sa nezamestnaným. Čo musíte splniť, aby ste mali nárok na podporu v nezamestnanosti? Tu je pár rád, čim sa treba riadiť a ako vám v tom môže pomôcť dobrovoľné poistenie. 


Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), že nie sú povinne poistení v nezamestnanosti, a preto im nemôže vzniknúť nárok na dávku v nezamestnanosti.

Treba splniť dve podmienky

Prvou podmienkou pre priznanie dávky v nezamestnanosti je zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Druhou podmienkou je získanie potrebnej doby poistenia v nezamestnanosti (najmenej dva roky, t. j. 730 dní v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie). Ak živnostníkovi, respektíve inej SZČO vznikne povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, je povinný platiť poistné iba na tieto druhy poistenia: nemocenské, dôchodkové a poistenie do rezervného fondu solidarity,“ radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Poistné na poistenie v nezamestnanosti teda živnostník či iná SZČO povinne neplatí. Na druhej strane má však možnosť platiť si poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba.

Treba byť zaradený do evidencie uchádzačov o prácu

Aby živnostníkovi či inej SZČO vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, musí byť teda na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie a získať najmenej 730 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do tejto evidencie, pričom poistenie musí mať aj zaplatené včas a v správnej sume.

Ak si živnostník neplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba, po ukončení živnosti mu nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne.

Zdroj: Sociálna poisťovňa, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS