Keď prídu problémy, slovenské firmy neváhajú prepúšťať ľudí. V Česku či Rakúsku to tak nerobia


			Keď prídu problémy, slovenské firmy neváhajú prepúšťať ľudí. V Česku či Rakúsku to tak nerobia
13.4.2018 Poisťovne

Firmy na Slovensku pristupujú k svojim zamestnancom inak ako firmy v okolitých krajinách. Ak im dodávatelia prestanú platiť a dostanú sa do finančných problémov, omnoho rýchlejšie pristúpia k prepúšťaniu ľudí.

Vyplýva to z reprezentatívnej štúdie „European Payment Practices 2017“, ktorú vypracovala spoločnosť EOS KSI.

S nesplatenými pohľadávkami sa firmy snažia vyrovnávať rôzne. Niektoré obmedzia investície, iné zvýšia ceny svojich produktov a služieb, a ďalšie zastavia prijímanie nových zamestnancov, pričom časť z tých pôvodných prepustia.

Štúdia ukázala, že až 24 percent firiem na Slovensku sa snaží svoje narušené cash flow vyriešiť personálnymi zmenami. Na porovnanie, v Poľsku a Česku to tak robí len 8 percent firiem, v Rakúsku 9 percent a v Maďarsku 23 percent firiem.

„V niektorých sektoroch majú firmy veľmi vysoké personálne náklady. Zrejme si myslia, že ak znížia počet zamestnancov, vyriešia aj svoje problémy. Lenže nemusí to vždy platiť,“ vysvetľuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje komplexnému manažmentu pohľadávok.

Pri nakopení pohľadávok skúšajú firmy v okolitých krajinách skôr zvyšovať ceny svojich produktov a služieb, nie prepúšťať. Oproti Slovensku tiež priznali, že sa v prípade finančných problémov viac boja o svoje prežitie. Na Slovensku sa v takom prípade cíti v ohrození 11 percent firiem, v Poľsku a Česku 13 percent, v Rakúsku 14 percent a v Maďarsku 19 percent.

„Odporúčam firmám, aby omnoho viac dbali na preventívne opatrenia a vyhli sa nakopeným toxickým pohľadávkam. Potom prepúšťanie zamestnancov ani zvyšovanie cien nebudú musieť riešiť,“ hovorí Šoltes.

Štúdia „European Payment Practices 2017“ sa uskutočnila už desiatykrát. Na jar minulého roku nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

Zdroj: EOS KSI

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS