Živnostníci odchádzajú z dopravy i finančných služieb


			Živnostníci odchádzajú z dopravy i finančných služieb
12.9.2019 Poistný trh

Slovenskí živnostníci strácajú záujem o podnikanie v pozemnej doprave, ale i vo finančných službách.

Poukazuje na to detailná analýza poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá sa pozrela na obľúbenosť podnikateľských aktivít živnostníkov v prvých šiestich mesiacoch tohto roka.

Kým oblasť pozemnej dopravy a finančných služieb v živnostenskej základni členov strácajú, analýza ukazuje, že záujem narastá o podnikanie v lesnom hospodárstve či pri športových činnostiach. Každá z kategórií pritom zaznamenala v prvom polroku 2019 nárast živností nad 16 percent,“ hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podľa poslednej analýzy Bisnode si podnikanie k prvému polroku na Slovensku založilo 33 092 nových fyzických osôb a podnikanie naopak ukončilo 28 554 fyzických osôb.

„K najväčšiemu relatívnemu poklesu podnikateľov – fyzických osôb došlo v odboroch spojených s pozemnou dopravou: Ostatná pozemná osobná doprava -12,19 percent a Činnosti súvisiace s pozemnou dopravou -9,95 %, či financiami: Činnosti zástupcov poisťovne a maklérov – 8,99 percent. Tieto kategórie podnikania podliehajú dlhodobo silnému konkurenčnému tlaku. Polročný pokles preto vnímame ako prirodzenú očistu podnikateľského prostredia,“ tvrdí Petra Štěpánová.

Naopak, podnikateľská základňa sa počas prvého polroka výrazne rozrástla v segmentoch Lesné hospodárstvo a iné činnosti v oblasti lesníctva, kde pribudlo vyše 17 percent nových živností. „Značný nárast až 16,25 percenta zaznamenala kategória Ostatné športové činnosti. V tomto prípade nárast pripisujeme módnym trendom spojeným so zdravším životným štýlom a aktívnym trávením voľného času,“ vysvetľuje Petra Štěpánová.

Bisnode skúmal vývoj vo 274 sledovaných odboroch činností, v ktorých pôsobilo k polroku 2019 aspoň 50 fyzických osôb podnikateľov. Pri 138 odboroch zaznamenala spoločnosť úbytok podnikateľov, pri 117 prírastok a 19 odborov ostalo bez zmeny.

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články