Viaceré štáty vlani zaznamenali pokles bankrotov. U nás to bolo opačne


			Viaceré štáty vlani zaznamenali pokles bankrotov. U nás to bolo opačne

Aj napriek tomu, že rok 2021 bol tvrdo zasiahnutý pandémiou ochorenia COVID-19, drvivá väčšina krajín zaznamenala pokles v počte firemných bankrotov. 

Vyplýva to z analýzy Global Bankruptcy Report, ktorú zostavil nadnárodný líder v analýze obchodných dát Dun & Bradstreet. Slovensko sa v analýze zaradilo medzi krajinami, ktorým medziročne počet bankrotov vzrástol.

Spoločnosť Dun & Bradstreet analyzovala 43 ekonomík z rôznych kútov sveta, pričom zistila, že takmer polovica z nich zaznamenala vlani medziročný pokles v kolapsoch miestnych spoločností. Dokonca, v mnohých z nich dosiahol počet bankrotov najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Medzi krajinami, ktoré oproti roku vykázali najväčší pokles sa nachádzajú Holandsko (-42 percent), Kolumbia (-40 percent), Južná Kórea (-30 percent), Kanada (-30 percent) a Čína (-27 percent).

Za týmito dátami vidíme množstvo faktorov, ktoré pomohli ekonomikám a súkromným spoločnostiam  na celom svete udržať hlavu nad vodou. Jedným z tých najväčších faktorov boli masívne záchranné balíky pomoci, ktoré poskytovali svojim firmám jednotlivé vlády. Aj napriek tomu, že väčšina z týchto balíkov bola oznámená v roku 2020, ich efekt sa naplno prejavoval až o rok neskôr,“ približuje analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. 

Tá zároveň dodáva, že podľa dát z Medzinárodného menového fondu kumulatívne fiškálne opatrenia v reakcii na pandémiu koronavírusu dosiahli objem 18 percent globálneho HDP, pričom veľká časť z tohto objemu pochádzala z vyspelých ekonomík. Tie podľa dát poskytli pomoc v priemernej výške 28,4 percenta svojho HDP. Len na porovnanie - balík pomoci, ktorý poskytli v reakcii na globálnu finančnú krízu v roku 2008 bol na úrovni 2,6 percenta HDP týchto krajín.

Ďalšími faktormi, ktoré pomohli podnikom prežiť pandémiu, boli nízke úrokové sadzby, no zároveň akási zhovievavosť veriteľov,“ hodnotí Petra Štěpánová. Podľa Dun & Bradstreet bola v niektorých krajinách vykonaná zmena v zákonoch o bankrote, aby firmám poskytli väčší priestor na pozviechanie sa, a zároveň, aby sa predišlo nepriateľským prevzatiam. Išlo napríklad o zvýšenie hraničných súm, ktoré keď sa prekročia, tak má veriteľ právo zakročiť voči omeškanému dlžníkovi. Niektoré krajiny dokonca pozastavili povinnosť vyhlásiť bankrot. 

Aj napriek tomu sa však mnohé krajiny kolapsom podnikov nevyhli. Krajiny ako Poľsko (+16 percent na 2 752 bankrotov) a Vietnam (+10 percent na 110 878 bankrotov) dokonca vlani čelili najväčšiemu počtu bankrotov v histórii.

V podobnej situácii sa ocitlo aj Slovensko. Podľa dát spoločnosti Dun & Bradstreet u nás v roku 2021 vzrástol počet kolapsov firiem o 19 percent na 336 spoločností. Na prvých troch priečkach v percentuálnom náraste bankrotov sa ocitli Ukrajina (+306 percent), Kazachstan (+236 percent) a Dánsko (+49 percent).

Rok 2022 zrejme veľa zmení. Nielen ukončenie vládnej pomoci, ale rovnako invázia na Ukrajine zhorší finančnú situáciu v mnohých spoločnostiach. Dun & Bradstreet očakáva, že najvypuklejšia situácia môže nastať už v druhej polovici tohto roka.

O Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje riešenia, ktoré zákazníkom pomáhajú v raste tržieb, znižovaní nákladov, zmiernení rizík a transformácie podnikov. Od roku 1841 sa spoločnosti, bez ohľadu na svoju veľkosť, spoliehajú na Dun & Bradstreet v zaistení riešení riadenia rizík a rozširovania obchodných príležitostí. 

Zdroj: Dun & Bradstreet, foto Pixbay

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články