V medzinárodnom obchode sa objavujú viac politické riziká


			V medzinárodnom obchode sa objavujú viac politické riziká
27.11.2015 Poistný trh

Rok 2015 bol poznačený zhoršením klímy globálnej ekonomiky, na scéne medzinárodného obchodu sa viac ako predtým objavujú ekonomická aj politické riziká. 

 

Vyplýva to z analýzy skupiny Credendo Group, ktorá za prvých deväť mesiacov tohto roka musela znížiť rating viac rozvojových krajín ako za celý rok 2014. Credendo Group je štvrtou najväčšou európskou skupinou úverových poisťovateľov. Zmene podnikateľského prostredia čelia najmä exportéri.

Výhľad na nadchádzajúce mesiace nie je o nič lepší," komentoval situáciu Michal Veselý, generálny riaditeľ KUPEG úverovej poisťovne, ktorá do skupiny Credendo Group patrí.

S ohľadom na koniec komoditného boomu patria podľa neho medzi najviac postihnuté regióny subsaharská Afrika, krajiny Spoločenstva nezávislých štátov a Latinská Amerika. Dôsledky týchto makroekonomických zmien sa už začínajú prejavovať na platobnej morálke firiem z týchto krajín, dodal.

Z afrických krajín je na tom najhoršie Angola. Polepšilo si naopak Pobrežie Slonoviny, Etiópia alebo Senegal. Dôvodom je najmä prudký pokles cien komodít, politická nestabilita, geopolitické konflikty, krehkosť finančná situácia mnohých rozvojových krajín, ktoré sa stretávajú s dlhmi denominovanými v dolároch, oslabením vlastnej meny a rizikom zrušenie zahraničných investícií a kapitálu.

V Ázii patria medzi krajiny s najvyššou mierou rizika Malajzia a Indonézia, ako krajiny s nízkou mierou rizika sú naopak hodnotené Filipíny a Vietnam.

Vývoj v roku 2016 bude závisieť najmä na Číne, politike americkej centrálnej banky Fed, reformách a rozvoji infraštruktúry. Kľúčom k tomu je však politická stabilita.

Čínski obchodní partneri majú mnoho dôvodov obávať sa vývoja ekonomickej situácie v krajine. Z neho majú obavy nielen tí, ktorí do Číny dovážajú, ale výhľad znepokojuje aj rozvojové krajiny trpiace dopady poklesu dopytu po ich surovinách práve z Číny.

Zdroj: ČTK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS