Tretí pilier potrebuje zmeny, tvrdí expert z praxe


			Tretí pilier potrebuje zmeny, tvrdí expert z praxe
18.10.2016 Poistný trh, Produkty

Slovensko bude v najbližších desaťročiach čeliť demografickej kríze, ktorej súčasný stav dôchodkového systému nebude schopný dlhodobo odolávať.

O to dôležitejšia je úloha doplnkového dôchodkového sporenia, ktoré Slovákom už dnes pomáha si aj v starobe udržať primeranú životnú úroveň. Na zvýšenie atraktívnosti v očiach sporiteľov však tretí pilier nevyhnutne potrebuje zmeny.

Demografické prognózy sú neúprosné. Slovensko, ako krajina s najväčším podielom ľudí v produktívnom veku v Európe (71,3 % v roku 2013), sa podľa Európskej komisie dostane do roku 2060 na úplne opačný koniec rebríčka, keď nám podiel produktívneho obyvateľstva klesne len na niečo viac ako 53 %.

V tom čase však už bude na Slovensku v dôchodkovom veku viac ako tretina obyvateľov, čo sa neočakáva v žiadnej inej európskej krajine. „Tento vývoj bude znamenať obrovský nápor na základný dôchodkový pilier, ktorý ho aj v súčasnej dobe kompenzuje s nemalými ťažkosťami,“ myslí si Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) a dodáva: „V tomto svetle je viac ako zrejmé, že zabezpečenie slušného dôchodku v budúcnosti sa bude dať dosiahnuť len dobrovoľným sporením v priebehu pracovného života každého z nás.

Podpora je nevyhnutná

Dnes je v systéme doplnkového dôchodkového sporenia na Slovensku zapojených približne 30 % pracujúcich ľudí. Drvivú väčšinu sporiteľov v treťom pilieri však tvoria tí, ktorým na doplnkové dôchodkové sporenie prispieva zamestnávateľ.

Dôležité je podporiť systém, aby si na dôchodok sporili aj tí, ktorým dnes zamestnávateľ takýto benefit neponúka. Máme za to, že túto akútnu potrebu si dnes uvedomuje aj štát, ktorý jednotlivé kroky popisuje vo svojej Politike aktívneho starnutia. To, že nejde len o prázdne frázy, dokazuje aj programové vyhlásenie vlády, ktoré jednoznačne vyjadruje potrebu podporiť rozvoj dobrovoľného dôchodkového sporenia,“ hovorí Višňovský.

Spolu s tým je však nevyhnutné samotný systém nielen zjednodušiť, zefektívniť, ale aj odstrániť možné bariéry vstupu zamestnancov aj samoplatcov. Potrebné je tiež fungovanie a vstup do 3. piliera výraznejšie podporovať a popularizovať. Dôležitá je aj rovnováha v 3. pilieri - systém má pomáhať nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom ako jeden z kľúčových benefitov. „Myslíme si, že jedným z opatrení, ktoré by pomohli znižovať bariéry zamestnávateľov poskytovať tento benefit, by mohlo byť zrušenie zdravotných odvodov z príspevkov zamestnancom,“ navrhuje prezident ADDS.

V ČR aj priame príspevky

Skúsenosti z Českej republiky ukazujú, že aktívnou podporou doplnkového sporenia je možné do systému zapojiť veľké množstvo obyvateľstva. Podľa Višňovského si v dobrovoľnom dôchodkovom pilieri dnes v Česku sporia viac ako dve tretiny obyvateľstva.

Štát ho však ročne podporuje priamo aj nepriamo sumou viac ako 300 mil. eur, zatiaľ čo na Slovensku je to do 10 mil. eur. Okrem daňovej úľavy vo výške zhruba 130 eur môžu českí sporitelia získať od štátu aj priamy príspevok vo výške približne 100 eur a systém daňovo zvýhodňuje aj zamestnávateľov.

Realizujme potrebnú zmenu

To, že vláda má záujem podporiť dobrovoľné sporenie na dôchodok, a že tento záväzok potvrdila aj jeho zaradením do programového vyhlásenia, je podľa ADDS dobrou správou pre všetkých Slovákov.

Veríme, že sa podarí pripraviť kvalitnú dlhodobú koncepciu podpory tretieho piliera, ktorá bude prijatá nielen naprieč politickým spektrom, ale aj v rámci sociálneho dialógu tak, aby už v budúcnosti nebolo potrebné podmienky meniť. Asociácia a jej experti sú ministerstvu v tomto smere plne k dispozícii a pripravení podieľať sa na tvorbe kvalitnej legislatívnej úpravy dobrovoľného dôchodkového sporenia,“ uzatvára Višňovský.

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články