Slovensko prišlo vlani o tisícky firiem. Kupovali ich najmä Česi, Maďari, ale aj Američania 


			Slovensko prišlo vlani o tisícky firiem. Kupovali ich najmä Česi, Maďari, ale aj Američania 
5.2.2020 Poistný trh

Počet slovenských firiem, ktoré odchádzajú do zahraničia sa z roka na rok zvyšuje.

Potvrdzuje to aj posledná analýza poradenskej spoločnosti Bisnode, podľa ktorej v roku 2019 odišlo do zahraničia dovedna 2 765 našich spoločností, čo je o 260 firiem viac, ako v roku 2018.
 
„Môžeme hovoriť o desať percentnom medziročnom náraste. No zmeny sme zaznamenali aj v top desiatke krajín, z ktorých pochádzajú noví majitelia týchto firiem. Kým Rumuni o naše firmy strácajú záujem, Američania sa v rebríčku TOP 10 dostali na štvrtú priečku,“ hodnotí Petra Štěpánová, analytička Bisnode. 
 
Najviac slovenských podnikov kúpili aj v minulom roku Česi (896 firiem) a Maďari (691 spoločností), ktorí si v tabuľke TOP destinácií, kam odchádzajú slovenské firmy, dlhoročne držia prvé dve miesta.
 
„Ide o krajiny s teritoriálnou blízkosťou k Slovensku a rovnako aj s historickými ekonomickými väzbami,“ vysvetľuje Petra Štěpánová. To že sa predané slovenské firmy koncentrujú najmä v susedných štátoch potvrdzujú aj databázy Bisnode.
 
Viac než polovicu (1 587 firiem), z celkového počtu 2 765 predaných spoločností, kúpili práve Česi a Maďari. Silné zastúpenie mali aj podnikatelia zo susedného Rakúska (68 firiem), Poľska (102 podnikov) a Ukrajiny (65 spoločností). Tí však v rebríčkoch zaostávali za silnejšími Rumunmi a Američanmi. 
 
Rumuni sa aj v roku 2019 umiestnili v rebríčku TOP 10 zahraničných kupcov slovenských firiem na treťom mieste, no podľa dát z medziročných porovnaní ich záujem o naše podniky klesá.
 
„V prípade Rumunska sme zaznamenali 33 percentný medziročný pokles záujmu o naše firmy. Kým v roku 2018 Rumuni kúpili 173 slovenských podnikov, v roku 2019 to bolo o 57 firiem menej, teda dovedna 116 spoločností. Naopak, medziročne narástol záujem podnikateľov zo Spojených štátov amerických, ktorí v roku 2019 kúpili 112 slovenských firiem, teda o 22 podnikov viac, ako rok predtým,“ približuje Petra Štěpánová. Celkovo 23 percentný medziročný nárast počtu našich firiem vykázali Briti, ktorí v roku 2019 kúpili 75 slovenských podnikov.  
Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

PÔŽICKA DE GARTEN JACQUES

PÔŽICKA DE GARTEN JACQUES,  12. 3. 2020

srdečne
Ak potrebujete akúkoľvek pomoc alebo potrebujete pôžičku
Kontaktujte iba GARTEN JACQUES
A nebudete sklamaní.
S týmto úžasným človekom GARTEN JACQUES
Dostal som sumu 40.000€
nebolo to ľahké, ale ďakujem Bohu
Moje meno je ALENA DOBIASOVA
Je to človek srdca, ktorý vždy dodržiava svoje povinnosti.
Je mužom svojho slova
A ďakujem veľmi pekne Bohu za to, že si to dal na moju cestu.
Vždy mu za všetko ďakujem.
Budem mu vždy vďačný.
Viac informácií
Kontakt e-mailom na adrese:
alenadobiasova132@gmail.com
Alebo kontaktujte veriteľa a požiadajte ho o ďalšie informácie
gartenjacques08031957@gmail.com
Ak nepotrebujete pôžičku
Môžete informovať svoju rodinu, svojich bratov, svojich priateľov.
ďakujem  

RSS

Súvisiace články