Náklady na vyzdvihnutie Concordie môžu byť až 500 mill eur


			Náklady na vyzdvihnutie Concordie môžu byť až 500 mill eur
29.7.2013 Škody

Kým v Taliansku prebieha súd s kapitánom Concordie Franseccem Schettunou, záchranárske tímy intenzívne pracujú na vyzdvihnutí vraku lode. Až po dokončení tejto záchrannej operácie, ktorá podľa súčasných odhadov dosiahne sumu 500 mil. eur, môže dôjsť na konečné vyčíslenie škôd.


Odstránenie vraku Concordia je najdrahšia záchranná námorná operácia v histórii. V súčasnej dobe je príprava na vyzdvihnutie Concordie hotová z 72 %. Na útese pod vrakom bola vybudovaná podmorská rampa a v  najbližších dňoch má padnúť dôležité rozhodnutie, či bude v priebehu septembra urobený pokus o vyrovnanie lode do vzpriamenej polohy - najdôležitejšej časti projektu. Na vytiahnutí vraku pracuje už rok a pol takmer 500 zamestnancov 24 hodín denne vrátane víkendov. Tí, okrem nutnosti zvládať náročné technické úlohy, tiež pretekajú s časom.

K vyrovnaniu lode by totiž malo podľa odborníkov dôjsť ešte pred príchodom zimy. Ďalšie zimné búrky by mohli vrak ešte viac poškodiť. Hrozí tiež postupná deštrukcia trupu lode vlastnou váhou. Proces vyrovnania lode bude trvať niekoľko dní, operácia musí prebehnúť pomaly a pohyb musí byť neustále monitorovaný. Bude sa vykonávať pomocou lanových zdvihákov, na ktoré nie sú napojené upínacie káble pripojené k hornej časti paluby a nástupíšť, zatiaľ čo káble pripojené k pravoboku budú použité pre vyvažovanie. Jedná sa o veľmi delikátnu operáciu, všetky sily pôsobiace na trup lode musia byť dokonale kompenzované, aby nedošlo k jeho deformácii.

Projekt odstránenia vraku Concordie - základné údaje
dĺžka lode je 290 metrov, váha 112 tisíc ton
500 pracovníkov, 19 národností, z toho 110 profesionálnych potápačov
30 lodí a plavidiel - od remorkérov a člnov až po špeciálne plávajúce žeriavy
30,000 ton nových oceľových konštrukcií - to je 3x viac než váži Eiffelova veža (7 300 ton)
30 kesónov (stabilizačných blokov) vo veľkostiach 7 - 11 poschodovej budovy
17 výrobných miest po celom Taliansku
150 talianskych spoločností, ktoré sa podieľajú na dodávkach materiálu a služieb
hlavnou prioritou projektu je ochrana morského ekosystému, vzácne druhy živočíchov boli premiestnené, monitoring miesta bude pokračovať ešte päť rokov po ukončení projektu
Costa Concordia stroskotala v januári 2012 v blízkosti brehu toskánskeho ostrova Giglio, 4232 osôb bolo evakuovaných, pri nehode zomrelo 32 ľudí.


Aktuálne informácie o vyzdvihnutie Concordie môžete sledovať na www.parbucklingproject.com
PropertyCasualty360, The Parbuckling Project

Zdroj: PropertyCasualty360, The Parbuckling Project

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články