Čo robiť, keď vám auto poškodí hlodavec?


			Čo robiť, keď vám auto poškodí hlodavec?
26.3.2020 Škody

Vaše auto vám nemusí poškodiť iba iný vodič, výtlk alebo prírodný živel. Jednou z častých hrozieb, s ktorou sa stretáva veľa motoristov, sú voľne žijúce hlodavce, ako napríklad kuny, lasice alebo potkany.

Tie rady zaliezajú do priestoru, kde je motor, a často si so sebou prinesú odpadky či zvyšky jedla. V mnohých prípadov však môžu spôsobiť poškodenie v hodnote niekoľkých tisícov eur. Preplatí takéto komplikácie poisťovňa?

Malý hlodavec môže spôsobiť veľkú škodu

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, hlodavce môžu v aute spôsobiť rôzne škody, od menej závažných až po tie veľké. Bežne sa stáva, že rozkúšu zvukovú izoláciu, poškodia poťahy v aute, roznesú trus v okolí motora a v tom najhoršom prípade prehryzú káble. V dnešnej dobe tvorí významnú časť automobilov elektronika.

Ak hlodavec rozhryzie príslušné káble, môže nastať výpadok elektronických systémov. Poškodená môže byť elektroinštalácia, zapaľovanie či brzdový systém. Poisťovne už riešili aj prípady, kedy fatálne zlyhala jednotka automatickej prevodovky a auto sa vôbec nemohlo pohnúť. Stať sa môže aj to, že po prehryzení káblov nastane skrat a vznikne požiar. Toto všetko sú poškodenia, ktoré budú stáť nemalé peniaze. Dobrou správou je, že havarijné poistenie kryje aj takéto škody.

KASKO ako záchrana pred hlodavcami

Proti poškodeniam na aute, ktoré môžu spôsobiť hlodavce, sa môžete poistiť. V niektorých poisťovniach sú takéto škody hradené už zo základného balíka havarijnej poistky. Vždy je však dôležité pozorne si prečítať všeobecné poistné podmienky a overiť si, že zvolené poistenie kryje aj takéto riziká. Dajte si však pozor na to, že KASKO sa nevzťahuje na škody spôsobené inými zvieratami, ako sú napríklad mačky a psy.

Dôležitou súčasťou ochrany vášho auta je aj prevencia. Môžete si zakúpiť špeciálne spreje na ochranu plastových a gumových častí áut. Jednou z možností je aj nainštalovanie spodného krytu auta. Nie všetky značky a modely áut však majú aj takúto výbavu.

Ďalšou spoľahlivou alternatívou je plašička. Ide o ultrazvukové zariadenie, ktoré vydáva signály odpudzujúce hlodavce. Bez ohľadu na to, akú ochranu pred hlodavcami si zvolíte, vhodná je kombinácia s havarijným poistením, samozrejme, s ohľadom na vek vozidla. Zaistíte si tak spoľahlivé krytie pred neželanými výdavkami. 

Zdroj: Netfinancie

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS