Potenciál stredoeurópskeho priestoru je pre zaisťovne výzvou


			Potenciál stredoeurópskeho priestoru je pre zaisťovne výzvou
4.11.2013 Poistný trh

Hoci je ekonomická situácia v stredoeurópskom priestore rovnako zložitá ako v ostatných častiach Európy, zaisťovatelia zatiaľ netrpia nedostatkom kapacity. Vidíme záujem o hľadanie obchodných príležitostí, a to ako etablovaných spoločností, tak nových zaisťovateľov.

Štáty strednej a východnej Európy sa stále, často nesprávne, vnímajú ako rozvíjajúce sa trhy. Väčšina krajín tohto regiónu v prepoistenosti výrazne  pokrivkáva za krajinami pôvodnej E10. Aj keď boli krajiny SVE (s niekoľkými výnimkami) zasiahnuté ekonomickou krízou rovnako tvrdo ako západoeurópske štáty, vidíme v tejto oblasti potenciál pre ekonomický rast. Je tiež zrejmé, že rast ekonomík v strednej Európe je stále významne závislý od ekonomického výkonu západnej Európy. Zároveň musia tieto krajiny čeliť globalizácii ekonomiky a hľadať si miesto v konkurencii štátov, ktoré ponúkajú nižšie výrobné náklady. Európa sa snaží riešiť slabiny – politické snahy o vyriešenie krízy eura, systémové bankové riziká, rozpočtové deficity a verejné dlhy, nezamestnanosť a neistá budúcnosť mladej generácie. Nesmieme zabúdať, že výdavky na poistenie treba vzhľadom na možnosti kúpnej sily obyvateľov, a nielen jednoduchým porovnaním „per capita.“

Kontrola nad poisťovníctvom
Poistný trh negatívne ovplyvňuje nielen ekonomická stagnácia, ale aj zvýšené politické snahy o kontrolu poisťovníctva. Regulatórna smernica Solvency II je zrejme najvýraznejším príkladom tohto prístupu, s ktorým sa budú musieť poisťovne i zaisťovne v budúcnosti počítať. Otázkou tak, samozrejme, je, ako čeliť takýmto výzvam a tvrdému podnikateľskému prostrediu. Štáty strednej a východnej Európy by mali pracovať predovšetkým na vysokej konkurencieschopnosti. Prílišnú závislosť na západných štátoch môže znížiť len zvýšenie domáceho dopytu. Kľúčom je získanie prístupu na rýchlo rastúce trhy. A cestou k tomu je kvalifikovaná pracovná sila a zvyšovanie produktivity práce. Avšak základným pilierom ostáva rozvíjanie rozumného politického a právneho rámca.

Nový štandard
Jednou z najdôležitejších otázok pre poisťovne a zaisťovne v krajinách SVE je, kam investovať voľné cash flow. Dlhopisy štátov strednej a východnej Európy boli obľúbené pre relatívne nízku rizikovosť, ktorá bola spojená s s atraktívnymi výnosmi. To sa však skončilo. Stačí si vziať za príklad české dlhopisy, ktoré ešte pred tromi rokmi prinášali výnos okolo troch percent. Dnes to nie je ani 2,5 percenta. Všeobecne tak nízke úroky z vládnych cenných papierov, ktoré vydávajú štáty s dobrým ratingom, vytvárajú zložité prostredie pre bezpečné investície s rozumným výnosom. Okrem toho vládne dlhopisy dnes už nemožno považovať za úplne bezrizikové. Niet teda divu, že sa zaisťovne, rovnako ako ostatní inštitucionálni investori, pozerajú po alternatívnych investíciách – korporátnych dlhopisoch či akciách. Nemusíme zdôrazňovať, že v tomto prostredí treba dodržiavať prísnu disciplínu pri upisovaní obchodu. Vari i preto combined ratio, ako jednoduchý ukazovateľ obchodného výkonu, zažíva renesanciu. Investori opäť popri oveľa prepracovanejších spôsoboch ako hodnotiť ekonomickú hodnotu a riziko uznávajú jeho význam.

Optikou akcionára
Z hľadiska akcionárov priniesol rok 2012 ľahké oživenie akcií (EuroStoxx Insurance vzrástol o 34 percent). Napriek tomu sa väčšina poisťovacích a zaisťovacích titulov obchoduje pod účtovnou hodnotou. Zdá sa, že investori stále úplne neveria, že sektor je opäť schopný vytvárať ekonomický zisk. Zaujímavé je, že nízke ocenenie akcií zatiaľ neviedlo k výraznejšej aktivite pri fúziách a akvizíciách. Boli sme svedkami len niekoľkých prípadov, zrejme najvýznamnejšie bolo prevzatie Warty a TU Europa spoločnosťou HDI. Za týchto podmienok majitelia zjavne nie sú ochotní predávať svoje podiely pod účtovnou cenou. Zlaté časy veľkých obchodov sú preč.  

Konkurenčné prostredie
Aj keď teda budú poisťovne a zaisťovne čoraz závislejšie na zisku plynúcom z obchodu, zároveň sa významne znižujú marže. To je čiastočne spôsobené dlhodobou ostrou konkurenciou, keď sa hráči zameriavajú na segmenty s veľkým objemom poistného (motor business) a čoraz viac na oblasti s potenciálom veľkého rastu (malé a stredné podniky, asistencia, súkromné poistenie). Český trh v tomto nie je výnimkou: priemerné poistné v poistení áut už niekoľko rokov výrazne klesá. V období 2008 – začiatok roka 2012 ceny klesli o 21-25 percent (zdroj Deloitte Česká republika). Hoci sa to kompenzovalo nižšou škodovosťou, uspieť mohli a môžu len spoločnosti, ktoré zaviedli premyslený upisovací systém, optimalizujú svoje procesy a likvidáciu škôd. Potom budú môcť vytvárať zisk aj v takom vysoko konkurenčnom sektore.

Ponuka a dopyt
Rok 2012 nepriniesol v rámci regiónu žiadnu významnú škodu. Neboli sme svedkami ani odchodu veľkých hráčov, ako v roku 2011, kedy napríklad Flagstone či CCRe buď úplne opustili trhy SVE alebo obmedzili aktivity. Najväčšia poistná udalosť roka 2012, hurikán Sandy, nemala hmatateľný dopad na ponúkanú kapacitu v regióne a miestne udalosti väčšinou zvládli poisťovne. To sa navyše odohráva na trhoch, ktoré sa často považujú za technicky náročné predovšetkým vzhľadom na ziskové marže, ktoré tu možno dosiahnuť. A priznajme si, že štáty SVE sú ešte stále veľmi  zložité prostredie, ktorému často chýbajú výhody masového trhu, a kde právne a politické prostredie znamená určité riziko. A tak zatiaľ čo ponuka zaisťovateľov ostáva viac-menej rovnaká, dopyt sa zmenšuje. Spôsobuje to i neustála konsolidácia na trhu, keď sú hráči schopní využiť rastúcu kúpnu silu a zároveň si ponechať ďalšiu časť rizika na vlastný vrub. Navyše, väčšie skupiny čoraz viac zlučujú miestne zaistné programy do skupinových programov a a nakupujú tak zaistenie omnoho rozumnejšie.

Zdroj: SLASPO

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články