Novela o finančnom sprostredkovaní prináša viac otáznikov


			Novela o finančnom sprostredkovaní prináša viac otáznikov

Novelou zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, ktorá začne platiť od februára budúceho roka, sa nesplni základný predpoklad smernice o distribúcii poistenia IDD, a to zrovnoprávniť všetky distribučné kanály.

Novela zákona č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, ktorá vstúpi do platnosti už vo februári 2018, v sebe skrýva niekoľko kladov, ale aj viacero rizík, ktoré treba riešiť.

Upozorňuje na to Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).
Hlavným zámerom novely, najrozsiahlejších za ostatných osem rokov, je prebrať do slovenského zákonodarstva európsku smernicu o distribúcii poistenia (IDD), ako aj zvýšiť nároky na odbornú spôsobilosť finančných agentov.

Problémom nikdy nebola a nie je smernica o distribúcii poistenia, ale poňatie jej prebratia do národnej legislatívy,“ podotýka generálna tajomníčka asociácie Darina Huttová. Za najrizikovejšie v tomto smere asociácia považuje nároky na sprostredkovanie v sektore finančného trhu, ktoré sa má organizačne stotožniť s činnosťou obchodníkov s cennými papiermi, no primeranosť nie je v zákone dostatočne riešená.

Obdobne sa novelou nezrovnoprávnili distribučné kanály, čo je hlavný predpoklad smernice IDD. Asociácia sa zúčastnila diskusie s ministerstvom od začiatku, podarilo sa jej presadiť dve tretiny z 57 pripomienok. Združuje 29 členov, ktorí pokrývajú 68 % všetkých finančných agentov registrovaných Národnou bankou Slovenska podľa zákona o finančnom sprostredkovaní a poskytujú služby viac 1 100 000 klientom. Z poverenia Guvernéra NBS zabezpečuje odborné skúšky.

Dôraz na odbornosť

Za kladné stránky novely považuje asociácia zmeny týkajúcej sa spresnenia vedenia registra finančných agentov. Rozšíri sa evidencia o údaje spojené s dátumom splnenia podmienok odbornej spôsobilosti a absolvovania osobitného finančného vzdelávania agentov, pričom pôjde o verejne dostupné informácie.

Pokiaľ ide o ochranu klienta, novela si kladie za cieľ, aby finančný agent informoval klienta už pri poskytovaní predzmluvných informácií jasne, zrozumiteľne a profesionálne tak, aby sa klient vedel správne rozhodnúť.

Ako konštatuje Darina Huttová, asociácia podporuje rast nárokov na kvalifikačné predpoklady finančných agentov, aj skvalitnenie ich komunikácie s klientom poskytovaním jasných, zreteľných, úplných, aktuálnych, pravdivých a správnych informácií.

No takýto prístup vyplýva už z predchádzajúceho znenia zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Pokiaľ ide finančné sprostredkovanie, finanční agenti sú už vyše sedem rokov v trvalom procese odbornej prípravy.

Samostatní finanční agenti poskytujú svojim sieťam štruktúrované vzdelávanie, kde prvé dva roky je odborná príprava intenzívna v oblasti poznávania finančných produktov, obchodnej komunikácie a praktík a je poskytovaná priemerne každý druhý mesiac. Následne sa agent zúčastňuje aj odbornej prípravy pre kariérne postupy. Vzdelávanie doteraz poskytované bolo a je trvalé,“ podotýka generálna tajomníčka AFISP.

Okrem toho, už takmer rok majú finanční profesionáli na Slovensku možnosť získať najvyšší nezávislý certifikát odbornosti v Európe od Európskej asociácie finančného plánovania (EFPA). Na Slovensku sú kurzy aj certifikácia pod odbornou záštitou AFIPS.

Potenciálne riziká v praxi

Novela nanovo upravuje požiadavky pre odbornú spôsobilosť zvýšením povinného osobitného finančného vzdelávania z 10 hodín raz za štyri roky na každoročných 15 hodín, ako aj výrazne zvyšuje administratívne povinnosti agentov, na čo upozorňuje asociácia. „Citeľné je to najmä v sektore kapitálového trhu. Tam predmetnú novelu ovplyvnila tiež smernica o trhoch s finančnými nástrojmi MiFID II.,“ konštatuje.

Podmienky osobitného finančného vzdelávania tak treba podľa asociácie dotiahnuť v spracovaní racionálneho znenia zmien návrhu Vyhlášky MF SR č. 600/2009 Z.z. o osobitnom finančnom vzdelávaní.

V rámci nej presadzujeme, aby sa 15 hodín každoročného vzdelávania uplatnilo len v sektore poistenia alebo zaistenia, ale aby pre ostatné sektory ostal zachovaný počet hodín, ktoré sú potrebné pre solídne odborné vzdelávanie,“ podotýka. Pre nedostatok jasných pravidiel je totiž zvýšenie rozsahu vzdelávania v takejto podobe skôr prekážkou, ako podporou práce finančných agentov.

Organizačné stotožnenie sprostredkovania v sektore finančného trhu s činnosťou obchodníkov s cennými papiermi považuje asociácia za najrizikovejšiu zmenu, keďže primeranosť nie je v zákone dostatočne riešená. „Určité riziká vidíme i v zavedení práva na podnikanie podriadených finančných agentov v rámci členských štátov Európskej únie,“ upozorňuje.

Novelou sa však nesplnil základný predpoklad smernice o distribúcii poistenia IDD, a to zrovnoprávniť všetky distribučné kanály. „Ostávajú zachované zásadné a pre nás neprimerané rozdiely medzi viazanými agentmi a podriadenými finančnými agentmi,“ konštatuje. Viazaní finanční agenti, ktorí pracujú len pre jednu finančnú inštitúciu, zostali podľa asociácie nesporne zvýhodnení.


Čo prináša novela Zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve

  • prebratie európskej smernice o distribúcii poistenia (IDD) do slovenskej legislatívy
  • zásadné zvýšenie nárokov na sprostredkovanie v sektore kapitálového trhu
  • zavedenie doplnkového poistenia
  • zásadnú zmenu osobitného finančného vzdelávania
  • zvýšenie transparentnosti vedených údajov o finančných agentoch v registri NBS
  • povinnú registráciu vzdelávacích inštitúcií
  • zmenu v plnení informačných povinností 
Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články